Přemýšleli jste o tom, co všechno chcete vašeho koně naučit ať už ze země nebo ze sedla? Nebo o tom, co vám to přinese, když kůň bude umět další věci nebo ty, co už umí dělat lépe než nyní?

Docela dost lidí je přesvědčeno, že jejich kůň umí vše, co oni k jejich ježdění potřebují. Většinou si to zdůvodňují tím, že když je kůň v klidu, něčeho se nebojí nebo třeba nespěchá z vyjížďky domů, tak s ním v pohodě zvládnou vše, co potřebují.

To, jak dobře je kůň ovladatelný, zda vás vnímá jako vůdce, někoho s kým o vedení soupeří nebo jste pro něj jen pytel na pamlsky, se pozná právě ve chvíli, kdy kůň v pohodě není.

V okamžiku, kdy se kůň někam bojí jít, třeba do potoka nebo i kamkoliv jinam, něčeho se lekne, třeba nechce odejít od koní nebo k nim naopak příliš pospíchá zpátky, se pozná, jak jste skutečně schopni svého koně vést a jak moc je váš kůň ochotný vnímat a respektovat vaše vedení a zda v těchto chvílích spoléhá na vás, jako na vůdce nebo vás v ten okamžik ignoruje a rozhoduje se jen podle sebe.

Je úplně jedno, jestli ty krizové okamžiky přijdou na opracovišti, parkuru, drezurním obdélníku nebo na vyjížďce v lese. V těchto chvílích zkrátka poznáte, jak je váš kůň doopravdy ovladatelný.

Pokud jste právě usoudili, že u vás je to v pohodě, dál už číst ani nemusíte. 🙂

Jestliže to chcete zlepšit, řeknu vám, co zde pomáhá mně.

Když chci vyřešit nebo zlepšit to, jak se kůň chová v „krizových situacích“, musím napřed zlepšit to, jak se chová, když je v klidu.

Myslím tím to, že cokoli od koně chci, by měl dělat s mým menším úsilím.

Dám pár příkladů.

Když chci, aby přede mnou kůň couvl ze země jako pobídku by mělo stačit, že se rozejdu proti němu, jestliže si při tom musím pomoci třeba vodítkem, vím, že je to potřeba mnou důsledností postupně zlepšovat.

Když musím při jízdě opakovat a zesilovat pobídku třeba ke zrychlení klusu nebo nacválání vím, že je to potřeba postupně zlepšit.

Pokud je kůň ze cvalu schopný zastavit jen tak, že napřed přejde do klusu nebo do kroku, vím, že je to potřeba postupně zlepšit.

To, aby kůň vše, co od něj chci, dělal rychle a ochotně a s mým menším úsilím, je jedna část práce, kterou zlepším ovladatelnost v krizových situacích. Ta druhá část je učit koně nové věci.

Ze sedla to může být třeba ustoupení na holeň, obraty kolem předku, zadku, dovnitř plec, dovnitř záď a různá podobná cvičení, kterými zlepšujete kontrolu a ovládání jednotlivých částí koně. Myslím tím hlavu a krk, přední nohy, hřbet, zadní nohy.

Proč vám zrovna tohle pomůže?

Každý kůň má právě teď nějakou hranici do jaké míry je ochoten vnímat vaše vedení a opravdu se snažit, když po něm něco chcete. Ta hranice je na začátku výcviku u každého koně jiná a je dána hlavně povahou koně, zda se kůň ochotně podřizuje nebo se naopak snaží prosadit a bojuje s vámi o vedení. Roli zde hraje i to, jakou má kůň do té doby zkušenost s lidmi.

Ale ať už je povaha a zkušenosti koně jakékoli, vždy můžete tuto hranici posunovat. Posunuji ji tím, že budu koně učit nové věci a chtít, aby je postupně dělal s mým menším úsilím a vylepšovat to, co už kůň umí tím způsobem, abych se já musel snažit méně a kůň se na jemné pobídky snažil víc. Tím mne kůň začne více respektovat a vnímat jako vůdce, ale také spoléhat na moje vedení. Kůň mne pak takhle vnímá v každém okamžiku.

Nejen, když je v klidu, ale i když se něčeho bojí nebo je třeba ve stresu. U každého koně se vám nepodaří „krizové chvilky“ úplně odstranit, ale vždy je pak dokážete omezit nebo zvládnout mnohem rychleji a s vaším menším úsilím.

Takhle snadný to je 🙂