Výcvik koně je příběh, který nikdy nekončí. Protože ve chvíli, kdy pro jezdce skončí, se kůň začne zhoršovat.
Když chcete hrát opravdu dobře na housle nebo třeba rychle běhat, musíte danou věc každý den trénovat. Když s každodenním tréninkem přestanete, budou vaše schopnosti pomalu klesat.
A tady jsou moje tipy na úspěch
1. Chcete-li, aby šel výcvik relativně rychle kupředu, pracujte s koněm alespoň 5x, lépe 6x týdně

2. Každý (alespoň doufám) má při výcviku koně nějaký cíl, kterého chce dosáhnout. Ale cíl, který je příliš vzdálený někdy svádí k tomu některé stupně přeskočit nebo chtít po koni to, co momentálně nedokáže provést. Tím, že se koně snažíte přinutit k něčemu, čeho momentálně není schopen, ho vždy stresujete, ztrácíte jeho důvěru a vlastně ho učíte neudělat to, co jste po něm chtěli. Takže si svůj cíl rozdělte na menší, v kratší době dosažitelné věci. Obtížnost toho, co po koni chcete zvyšujte úměrně jeho schopnostem.

3. Je jasné, že k tomu, aby kůň dobře prováděl těžší cviky, se vždy dopracujete postupně od horšího k lepšímu provedení, ale vždy je lepší upřednostnit dobré provedení lehčího cviku a po jeho zafixování teprve přikročit k tréninku těžšího cviku.

4. Výcvik koně neprobíhá jen, když sedíte na jeho hřbetě, ale neustále. Takže také buďte neustále důslední.

5. Každý kůň je jiný a žádný není dokonalý a různé věci mohou různým koním trvat odlišnou dobu, než je zvládnou. Důležitý je hlavně dobrý výsledek, ne čas potřebný k jeho dosažení. Takže buďte trpěliví a užívejte si každé zlepšení, kterého s vaším koněm dosáhnete.

6. Při výcviku se vždy soustřeďte na to, co po koni momentálně chcete. Po tréninku si ale udělejte chvíli čas na to, abyste zhodnotili čeho jste při dnešním výcviku chtěli docílit a jak se vám to podařilo. A také si promyslete, jak budete pokračovat druhý den.

7. Myslím, že koně má každý proto, že mu chvíle strávené s ním přinášejí radost. Když budete mít zježdění radost vy, váš kůň to spolehlivě pozná a spokojenější bude i on.