Než s koněm začnete pracovat ze země (ale platí to i při jízdě) je dobré vědět pár věcí.
V první řadě to je proč vlastně s koněm chcete pracovat ze země.
Ze země pracuji s koněm ze dvou hlavních důvodů. První důvod je ten, že koně připravuji na práci pod sedlem a druhý, že si tak u koně získávám respekt. Mít u koně respekt znamená i to, že se s vámi kůň cítí bezpečně, když od něj něco chcete tak to dělá bez odporu. Kůň totiž následuje, respektuje a cítí se v bezpečí s těmi, kteří jsou v jeho hierarchii nad ním. Celý koňský život je nekonečná hra na hierarchii. Hned během prvního setkání s vámi kůň zjišťuje, zda budete v jeho žebříčku nad ním nebo pod ním. První oťukávání ze strany koně je většinou jemné, málo výrazné a většina lidí si ani neuvědomí, že se něco děje nebo co se děje. Jdete se třeba podívat do výběhu na koně, kterého neznáte. Kůň se pase, vy jdete pomalu k němu. Podívá se na vás a jde vám naproti. Ideální začátek. Zastavíte se, kůň přijde těsně k vám a není v tom žádný náznak agrese. Asi si neuvědomíte, že jste udělali krok dozadu, abyste byli v pro vás příjemnější vzdálenosti. Z vašeho pohledu je všechno OK, kůň je hodný, nic si k vám nedovoluje.
Z pohledu koně je taky všechno OK. Hned prvním gestem, které jste udělali, jste koni řekli, že respektujete jeho nadřazené postavení.
Proč rozpitvávám tak jednoduchou věc. S koněm komunikujete, něco ho učíte, trénujete ho nebo budujete vztah, je jedno, jak tomu budete říkat, v každém okamžiku, kdy jste s ním v kontaktu. Ne jen, když s ním jdete trénovat do kruhovky nebo na jízdárnu. A v každém okamžiku mu můžete říkat buď „mám tě rád, ale budeš mne poslouchat“ nebo střídavě „podřídím se ti“ a vzápětí „chci, abys mne respektoval“. Ale co si asi o takovém vašem chování myslí kůň?
V tom lepším případě asi to, že „ten člověk je ňákej divnej, střídavě chce šéfovat a vzápětí se chová jako jasný béčko“. Časem vás pochopí líp než vy jeho a většinou spolu nějak vyjdete. Problém ale budete nejspíš mít v krizových situacích, v těch bude kůň ignorovat co po něm chcete a bude se chovat podle vlastního uvážení.
V tom horším případě se proti vám bude stále silněji prosazovat, abyste konečně pochopili, co si k němu (ke koni) můžete dovolit a co ne.
Takže co byste měli vědět, než s koněm začnete pracovat ze země? Měli byste alespoň v základních věcech pochopit chování koně a hlavně mít představu, jak vaše chování vnímá a rozumí mu kůň.