Když chci s koněm pracovat ze země, musím začít vždy s tím, abych si získal pozornost koně.
A víte, s čím musím začít, když s koněm pracuji pod sedlem?
Zase musím začít s tím, že si získám pozornost koně.
Určitě je dost koní, kteří jezdci věnují pozornost i bez nějakého upozorňování a nebo si získat jejich pozornost nedá příliš práce.
Pokud ale máte koně, který vás sice toleruje na svém hřbetě, ale zajímá se především o své okolí, místo toho, co po něm chcete, musíte si ze všeho nejdřív získat jeho pozornost.
A někdy to není zrovna snadné. Ne snad v tom smyslu, že byste na to potřebovali nějaké zvláštní dovednosti, to opravdu ne, v tomhle směru to zvládne opravdu každý.
Co však potřebujete je hromada klidu, trpělivosti a odhodlání koně upozorňovat na sebe do té doby, než se bude zajímat především o vás.
Jak to dělám. To, že mi kůň nevěnuje pozornost snadno poznám podle toho, že upřeně sleduje své okolí a nedívá se směrem, kterým jde. Nejčastěji koně sledují věci nebo lidi, kteří jsou vně jízdárny.
Jakmile začne kůň upřeně sledovat své okolí, upozorním ho na sebe úplně jednoduchým cvikem nebo požadavkem, který kůň opravdu snadno zvládne. Nejčastěji používám malý kroužek v kroku nebo klusu. Podstatné je, aby se při něm kůň díval dovnitř kruhu a přestal sledovat to, co ho zajímalo víc, než já na jeho hřbetě. To znamená, že musím na malém kroužku koni otočit hlavu dovnitř otěží. Používám jen tak silnou (nebo slabou) pobídku otěží, aby na mne kůň reagoval a hlavu dovnitř opravdu otočil.
Ze začátku se kůň, jakmile povolím vnitřní otěž, začne okamžitě zajímat zase o své okolí a já ho zase co nejdříve opravím a otočíme hlavu tak, aby se díval dovnitř kruhu.
Prvních pět, deset, někdy i třicet minut vám může připadat, že děláte něco, co nemá žádný efekt a smysl. Koně se na sebe stále snažíte upozornit, ale kůň se stále zajímá o něco jiného.
Co vám určitě nepomůže je, když začnete být na koně hrubí a škubat mu v hubě. Tím můžete dokázat pouze to, že kůň z obavy před bolestí začne házet hlavou nebo ho místo toho, abyste získali jeho pozornost, úplně otrávíte.
Co vám naopak pomůže, je být v klidu a vydržet déle než kůň.
Další velice důležitá věc je upozornit na sebe koně co nejdříve potom, co se začne zajímat o něco jiného. Čím déle necháte koně, aby se nestaral o vás, tím těžší je pak jeho pozornost získat.
Po nějaké době vám kůň začne věnovat pozornost stále delší dobu a vy ho budete muset na sebe stále méně upozorňovat.
Nikdy ale předem neočekávejte, za jak dlouho to bude.
Může to trvat 10 minut, hodinu, ale někdy i pár dnů nebo týdnů.
Koně totiž čas nijak netlačí. Řeší to, co se momentálně děje.
Dělejte to stejně a váš kůň vám bude lépe rozumět.