Aby se kůň při výcviku zlepšoval, potřebuji pár věcí. Potřebuji mít respekt koně, aby se vůbec zabýval tím, co po něm chci, potřebuji jeho důvěru, aby ze mne neměl strach a věděl, že splnit moje přání mu nijak neublíží. O tom ho buď přesvědčím, nebo nepřesvědčím tím, jak se k němu chovám a jak jsou mé nároky přiměřené jeho momentálním schopnostem.

Ale potřebuji k tomu i dvě další důležité věci. Potřebuji koni umět říct, kdy něco udělal dobře a potřebuji mu i umět říct, kdy něco udělal špatně nebo jinak než jsem já chtěl.

To, že kůň udělal něco dobře, mu řeknu tak, že to po něm přestanu chtít. Chci-li od koně např. ustoupení na holeň a on ho provede na své momentální schopnosti a v nějakých rozumných mezích tolerance dobře, následujících pár vteřin (alespoň 5 – 10) od něj stejnou věc nechci. Mohu ho nechat jen klusat, jít krokem nebo v klidu stát.

Provede „v rozumných mezích tolerance“ je důležité. Ani já nedokážu každý den vše udělat úplně nejlíp jak dovedu. A lepší nebo horší dny mají i koně…

Ale koni potřebuji umět říct i to, že udělal něco špatně, nebo jinak než jsem já chtěl. To dělám tak, že cvik opakuji a snažím se ho provést aspoň o trochu líp.

Jenže, když se mi to nepovede a kůň cvik provádí třeba 6x nebo 7x za sebou stále stejně špatně, je čas toho nechat a dobře se zamyslet, kde je chyba. Zda není náhodou ve mně. V tu chvíli se vracím zpět k základům, hledám kde je chyba a to tak, že postupně procházím základní věci, které by kůň už měl dobře umět.

Říct koni, že udělal něco špatně, neznamená ho potrestat. Mám rád příklady a tak vám dám jeden příklad.

Učíte se počítat a v příkladu uděláte chybu. Učitel vám může dát buď facku a říct „spočítej to znova“ nebo vám může ukázat, v čem děláte chybu a říct spočítej to znova. Co byste si vybrali?

Kůň začne někdy dělat věci špatně jen proto, že s výcvikem postupujete příliš rychle dopředu a nemá dost času si dobré provedení zažít.

Víte, co mi pomohlo, když kůň někdy dělal věci špatně, já nevěděl proč a měl jsem chuť na něj být příliš tvrdý?

Přemýšlet o tom, jestli bych já chtěl být svůj kůň.