Pod pojmem nekazit koně si představuji to, že se kůň během dlouhodobého výcviku nenaučí dělat věci, které od něj nechcete. Těch špatných věcí, které se kůň může naučit je opravdu hodně.
Při běžné manipulaci a ošetřování to může být třeba to, že se vytrhává a utíká, když ho vedete na vodítku, nechce dávat nebo držet nohy při čištění kopyt nebo kování, může kopat, kousat, při ježdění být příliš líný nebo naopak rychlý a zbrklý, může vyhazovat, házet hlavou nebo se postupně naučí spousty jiných věcí, které od něj nechcete.

Každé takové chování ale začíná tím, že to kůň z nějakého důvodu a nemusí to být vždy vina majitele, udělá poprvé. Je jedno, zda se vám vytrhne, když ho vedete na ohlávce a vodítku nebo začne vyhazovat, jakmile chcete nacválat. Ve chvíli, kdy kůň udělá něco, co od něj nechcete, poprvé je vždy nejsnazší to opravit. Nikdy v budoucnu už to nebudete mít jednodušší. Právě naopak. Čím déle necháte koně dělat něco špatně, tím obtížnější je to pak odstranit a trvá to delší dobu.

Kůň špatný věci může začít dělat z několika důvodů. Často je to proto, že lidem dobře nerozumí, co od něj vlastně chtějí a pak se chová podle vlastního uvážení. Chování některých lidí je pro koně nesrozumitelné, protože nevidí žádný rozdíl v tom, když dělají nebo nedělají to, co od nich člověk chce.

Dám vám příklad. Chcete s mladým, líným koněm začít pracovat ve cvalu. Začnete cválat třeba na levou ruku, kůň vám správně nacválá, vy obcváláte 3 nebo 4 velké kruhy a přejdete do kroku. Kůň se tak učí, že když obcválá několik kruhů, vy ho pak zase chvíli necháte v kroku vydechnout. Pak chcete obcválat pár kruhů doprava, kůň ale místo nacválání začne brzdit a vyhazovat. Když se leknete, že byste mohli spadnout a v tu chvíli to vzdáte, přejdete do kroku, přemýšlíte co dál a proč to kůň dělá a pro jistotu už od něj cval nechcete, kůň se tím naučí, že když se mu nechce cválat, stačí začít vyhazovat a vy to od něj přestanete chtít. Takhle se kůň totiž učí. Zkouší, co udělat, aby situace pro něj byla co nejlepší. Jestliže začne kůň při nacválání vyhazovat a vy dokážete nacválání opakovat, do cvalu ho dostat a přejdete do kroku až potom, co kůň alespoň chvíli dobře cválá, kůň se tím naučí, že cválat je pro něj jednodušší než vyhazovat.

Tohle byl jen příklad, ale tenhle princip platí vždy. Ať už pracujete ze sedla nebo ze země.

Samozřejmě, že kůň může mít i zdravotní důvody, proč něco nechce udělat, ale pak byste to neměli ani zkoušet a koně o to žádat.

Tohle se ale nestává tak často. Nejčastěji kůň začne dělat špatné věci, protože od něj chcete něco, co je pro něj momentálně příliš těžké, chcete to od něj způsobem, kterému nerozumí, jste příliš jemní nebo naopak příliš důrazní vzhledem k mentalitě koně, nebo kůň nemá nejlepší povahu a nechce udělat vlastně skoro nic, co od něj chcete.

Tak co, připadá vám snadné nezkazit koně?