Když se chystáte koupit si svého prvního koně, je to vždycky velký zážitek. Ještě se dobře pamatuju, jak jsem ty chvíle sám prožíval…

Vybíráte si v inzerátech, posloucháte tipy a doporučení kamarádů a představujete si, jaké vás s vaším koněm čeká dlouhé a ideální soužití.

Většina lidí asi ví, jaký typ koně hledá a k jakému účelu a jak často ho chce využívat. Někdo chce s koněm závodit a trénovat každý den, jiný si nejvíce užije vyjížďku v přírodě.

Jestli chcete závodit, tak už jezdíte určitě dost dobře na to, abyste věděli, jaký kůň vám bude vyhovovat.

Pokud jezdíte krátce a kupujete si svého koně, můžete se řídit jednoduchým pravidlem:

Čím menší zkušenosti máte a kratší dobu jezdíte, tím staršího, spolehlivějšího a bezproblémového koně si kupte.

Hodně lidí si, přestože nemají velké zkušenosti, vybere mladého koně. Asi jim to připadá jako mnohem lepší investice, protože mladý kůň jim déle vydrží a mohou si ho sami vychovat. Jenže mladý kůň potřebuje, abyste ho učili věci, které zatím neumí a procvičovali i to, co už umí, aby si dobré návyky zafixoval. A když ho nedokážete naučit nebo dále fixovat ty dobré věci, které už umí, kůň se bude pravděpodobně učit ty špatné.

Starý kůň už zná dobře svět, všechny návyky má pevně zažité a není ho tak snadné zkazit. A hlavně je mnohem jednodušší se sám učit něco od koně, který to už umí, než učit koně něco, co sám neumím.

Koně si vyzkoušejte nejvíc, jak je to možné, třeba i několikrát a kupte si ho, jen když vám bude opravdu po všech stránkách vyhovovat. Jak temperamentem, svými schopnostmi, tak svoji povahou. Nikdy nečekejte, že malé problémy, které s koněm máte, když ho zkoušíte, pak snadno překonáte, až kůň bude váš. Téměř vždy to skončí úplně obráceně. Z malého problému se stane velký.

Koně mají stejně jako lidé různou povahu nebo charakter. Vždycky si vyberte koně, který vám je svou povahou sympatický. Naopak nikdy si nekupujte koně, kterého se třeba i jen trochu nebo v některých situacích bojíte. Může to snadno skončit tak, že se ho brzo budete bát hodně.

A ještě jednu věc vám poradím. Nikdy bych si nekoupil koně od někoho, komu nevěřím úplně vše co mi o koni říká nebo z nějakého jiného důvodu nemá mou důvěru.

Připadá vám snadný koupit koně?