Docela často se mne na tréninku nebo kurzech někdo ptá, co nového může koně naučit ze země.
Pokud totiž s koněm děláte stále stejné věci, kůň se zpočátku zlepšuje, ale po nějaké době ho přestává bavit dělat stále to samé dokola a přestává se snažit nebo provedení cviků zhoršuje.
Je několik věcí, které vám pomohou se tomu vyhnout.
V první řadě koně učím věci, které už umí dělat stále lépe. Myslím tím rychleji, ochotněji a s mým menším úsilím. Tím, že od koně chcete stále lepší provedení, kůň neupadne do stereotypu a musí přemýšlet, co má dělat jinak nebo rychleji.
I když pak děláte vlastně ty samé věci, kůň to tak nevnímá, protože neustále zjišťuje, co má v provedení změnit.
Další důležitá věc je netrénovat na stále stejném místě. I když budete s koněm trénovat ty samé věci, už to, že to bude na jiném místě, třeba na jízdárně nebo louce místo kruhovky, bude pro koně změna a zpestření. Nenechte se odradit tím, že zpočátku může být trochu těžší soustředit pozornost koně na vás. Můžete si přitom udělat představu, jak moc vnímá kůň vás nebo věci okolo.
Další změna může být to, že koně nelonžujete na kruhu, jak jste asi zvyklí, ale třeba do čtverce nebo obdélníku. Pokud si teď myslíte, že to nejde, tak pár dní vydržte, brzy to uvidíte ve videu.
Je k tomu třeba mít dobře zvládnuté lonžování na kruhu. Kůň by měl umět chodit při lonžování na kruhu na mírně povolené lonži a neutíkat z kruhu ven, ani kruh nezmenšovat.
Další věc, kterou byste koně měli naučit, než zkusíte lonžování třeba na čtverci, je ustoupení ven z kruhu. Jak to koně naučit také uvidíte ve videu.
Při lonžování na čtverci nebo rovných liniích musí kůň dávat větší pozor na vás a na to, co od něj chcete.
Jestliže je kůň naučený věnovat vám pozornost a máte u něj nějaký respekt, není pro něj lonžování na čtverci nebo rovných liniích nijak obtížné.
O něco těžší je to většinou pro lidi. Je to proto, že při takovém lonžování musíte dobře sledovat koně, včas reagovat na to, když třeba zkracuje vzdálenost k vám, zrychluje nebo zpomaluje.
Hodně důležitá je zde pozice vašeho těla vůči koni. Měli byste jít vždy na úrovni předních nohou koně nebo jen těsně za nimi. Když kůň zpomalí nebo zastaví, je to nejčastěji proto, že se dostanete svým tělem třeba jen kousek před přední nohy koně. Jestliže kůň zrychluje, je to naopak tím, že zůstanete trochu pozadu.
Při takovém lonžování máte možnost si uvědomit, jak moc kůň sleduje a vnímá polohu a pohyb vašeho těla vůči němu a jak na ní reaguje. Vás to naučí při tréninku mnohem více sledovat koně a včas reagovat na jeho chování.