Když se někoho zeptám, co by od koně nejvíce chtěl, tak muži většinou odpoví, že chtějí, aby je kůň lépe poslouchal, nebo přestal dělat nějaké špatné věci. Ženy nejčastěji odpoví, že chtějí, aby je jejich kůň měl rád.

Chtít, aby vás kůň měl rád je hezký, protože to znamená, že vy máte rádi svého koně, ale ne každý (nebo spíše každá), zná nebo používá účinný způsob jak toho dosáhnout. Nejvíc slečen nebo paní si najde způsob, který vypadá na první pohled jednoduše a snadně. Za všechno, co kůň udělá dobře, někdy dokonce za nic, ho odmění pamlskem. Byly doby, kdy jsem tohle nějakou dobu zkoušel taky. Nechal jsem toho, protože to nevedlo k žádnému zlepšení. Koně nezačali nic dělat lépe, neučili se rychleji, ani mě neměli radši. Někteří se ke mně naopak začali chovat hůř. Většina koní odměňovaných pamlskama se nenaučí dělat věci, které od nich chcete líp, ani vás nemají radši, naučí se mít rádi pamlsky, ne vás, a čím je kůň dominantnější, tím více si od vás pak pamlsky vynucuje. Klidně vás pak kousne, když chce pamlsek.

Naprostá většina koní si zkrátka nespojí to, nebo nejsou ochotní to přijmout, že pamlsek je za něco.

Naučí se, že vy u sebe máte dobré žrádlo a že jste tak slabí, že vám ho můžou sežrat nebo jim ho dokonce dáte sami.

Takhle se totiž chovají koně mezi sebou. Když je v přírodě málo žrádla nebo vody, tak se napijí a nažerou nejdřív ty nejsilnější a pokud mají hlad nebo žízeň, tak se o to se slabšími nedělí.

Chtít si koupit lásku koně za pamlsky zkrátka u koní, ale ani u lidí nefunguje. Chcete totiž hodně a nabízíte strašně málo. Děti, ani přítel vás nebude mít rád jen proto, že jím za všechno, co udělají, dáte pytlík bonbonů.

Pokud chcete, aby vás kůň měl rád, musíte mu nabídnout mnohem víc. I když se vám to třeba nezdá, kůň v každém okamžiku, kdy jste u něj, vnímá, co děláte a nějakým způsobem na to reaguje.

Málo lidí ale vnímá, co v každém okamžiku dělá jejich kůň.

Když ale v každém okamžiku nereagujete na chování koně, tak mu vlastně nic neříkáte způsobem, kterému by on rozuměl. Způsob, jak spolu koně komunikují a čemu rozumí je, když to zjednoduším o tom, kdo komu uhne. Když před koněm couváte, nebo uhýbáte, říkáte mu, že jste slabší. Když kůň couvne před vámi, vyjadřuje vám nějakou míru respektu.

Další věc, kterou kůň vnímá, je adekvátní reakce. Když kůň udělá malou chybu, měli byste ji opravit vždy jemně. Když je k vám agresívní, musíte být taky důrazní.

Zkrátka, když chcete, aby vás kůň měl rád, musíte se, když jste s koněm, zajímat jen o něj a přiměřeně reagovat na všechno, co kůň udělá. Kůň vedle sebe chce někoho, kdo je silnější než on, protože s ním má větší pocit bezpečí. Chce vedle sebe někoho, komu rozumí a kdo s ním pro něj srozumitelným způsobem komunikuje. A hlavně vedle sebe chce někoho, kdo je k němu spravedlivý.

Když ho rozmazlujete, jste pro něj slabí, když jste příliš prudcí nebo tvrdí, tak se vás bojí.

Naučit se chovat tak, aby vás kůň měl rád, není vždy snadné. Rozhodně je to těžší než ho krmit pamlskama. Ale určitě byste to měli zkusit. Stojí to za to  🙂