Myslím, že většina lidí, když koně něco učí nebo se třeba snaží vyřešit nějaký problém, občas přemýšlí (alespoň doufám ), zda nedělají něco špatně. Dělám to taky a jsem přesvědčený, že to je správné.
Ne vždy, to co bylo dobré a dobře fungovalo u deseti koní, musí být dobré i u toho jedenáctého. Možná u sebe máte trenéra a ten vám řekne „zkus něco jiného, třeba tohle“. Ale třeba u sebe trenéra nemáte a chtěli byste, aby vám někdo řekl „tohle děláš špatně, musíš koně pobídnout silněji a nenech ho se dlouho rozmýšlet“. Nebo naopak „ten kůň se tě bojí, všechno zjemni a zpomal“.
Ale vy u sebe někoho takového máte!
Ten kdo vám pokaždé spolehlivě řekne, zda děláte něco špatně nebo dobře, je váš kůň. Úplně stačí se na něj dívat a vnímat ho. Když dáte koni například pobídku, aby naklusal, a je jedno, jestli to je ze sedla nebo na lonži, tak vnímejte, jak na ni kůň zareaguje.
Když ani nenakluše nebo nakluše neochotně a trvá mu to dlouho, tak to znamená, že vaše pobídka byla pro tohoto koně v tuhle chvíli příliš slabá. Měli byste ji co nejdřív opakovat znatelně intenzivněji. Když je reakce koně na vaši pobídku k naklusání příliš prudká, kůň vyrazí rychleji, než jste chtěli nebo při tom uskočí směrem od vás (když tu pobídku dáváte ze země), naopak to znamená, že je vaše pobídka zase pro tohoto koně v tuhle chvíli příliš silná, nebo že se vás kůň trochu bojí. V tom případě byste měli koně v klidu zpomalit zpět do kroku a pobídku opakovat podstatně jemněji, nedělat při tom prudké pohyby, ale vše trochu zpomalit, zjemnit a sami se zklidnit.
No ale co když kůň na vaši pobídku neudělá vůbec nic.
Pokud od koně chcete věc, u které už ví, jak by měl reagovat, tak vám tím říká, že občas nejste úplně důslední a měli byste si na to dávat pozor. Ale může to býti i to, že pobídku dáváte jinak než obvykle, z pohledu koně špatně.
Ale kůň vám neříká jen to, jak dobře nebo špatně dáváte jednotlivé pobídky. Svým chováním vám říká i to, zda s ním dlouhodobě pracujete dobře, špatně nebo co byste měli zlepšit. Když se kůň dlouhodobě zlepšuje, i když to jde třeba pomalu, říká vám, že s ním pracujete dobře. I pomalé zlepšování je totiž tisíckrát lepší než pomalé zhoršování. Když kůň tři dny po sobě dělá nějakou věc hůř, než obvykle, jednoznačně vám tím říká, že v tomhle případě děláte něco špatně, měli byste něco změnit nebo také, že tohohle cviku už má plné zuby.
Když v čase, který trávíte s koněm, nebudete myslet na „blbosti“, ale budete se soustředit, na to, co od koně chcete, a jak on to dělá, dozvíte se toho dost o sobě, o tom, co děláte dobře nebo špatně, o svém koni a zlepšíte vztah, který s ním máte.
Share on Facebook Tweet (Share on Twitter) Share on Linkedin Share on Google+ Pin it (Share on Pinterest)