Čím lidé koním nejvíc škodí

 

Většina lidí dělá jednu ze dvou základních chyb. Buď koně přehnaně sekýrují a třeba i za malý prohřešek příliš trestají, nebo koním naopak vše tolerují. Tolerují to, že je kůň neposlouchá, ale tolerují třeba i to, že je kopne nebo kousne.

 

Kůň je stádové zvíře a je zvyklý na nějakou sociální strukturu a hierarchii, ve které vždy ví, co si k jiným koním může nebo nemůže dovolit.

 

A když ho zavřete do boxu a při kontaktu s ním nestanovíte jasná pravidla, bude nespokojený a zmatený. Kůň snese nějakou dobu i nepohodlí nebo fyzický nátlak, když má možnost se mu vyhnout. Ale když někdy vše tolerujete a někdy ho nepřiměřeně sekýrujete, nebude vám vůbec rozumět a bude nespokojený. Může si pak vytvořit různé zlozvyky nebo stanovit svoje pravidla.

 

Nedávejte koním lidské vlastnosti a nesnažte se s nimi vytvořit rovnoprávný vztah. Přístup ke koni typu „jestli se ti dneska tohle nechce dělat, tak to teda nedělej“ je úplně špatný.

 

Vy musíte být ten, kdo vždy rozhodně co kůň bude dělat, ale musíte být i zodpovědní za to, že po koni budete chtít jen to, co je momentálně schopen udělat. Váš kůň nebude spokojený, když k němu budete hodní, ale bude spokojený, když k němu budete spravedliví.

 

Kůň bude spokojený, když k němu budete spravedliví.