Viděl jsem na You tube opravdu zajímavý film o životě divokých koní v Austrálii „Brumby Horse Run Wild“. Udělejte si na něj trochu času. Je to film z produkce The Discovery Channel a trvá 53 minut. Určitě jste viděli dost filmů o životě zvířat, ale pokud se více zajímáte o koně, tento film vám doporučuji shlédnout. Ukazuje život zdivočelých koní ve volné přírodě a podobný film jsem dosud nikdy neviděl.

Uvidíte v něm i připouštění a porod koně ve volné přírodě. Záběry, při kterých koně hledají vodu v buši pod zemí. A i dost drsné záběry koní, kteří nakonec z nedostatku vody v období velkého sucha zemřeli žízní.

Ve filmu je krásně vidět, jak koně mezi sebou komunikují a jak je někdy boj o hierarchii ve stádě hlavně mezi hřebci tvrdý. Uvidíte, jaká zranění si koně dokážou mezi sebou způsobit v boji o své postavení ve stádě. Zároveň je také vidět, jak „snadné „ to pak mají koně, kteří si už u ostatních vybudovali svůj respekt. Ve filmu to ukazují například záběry, kdy koně mají nouzi o vodu a přesto kůň v nižším postavení bez jakéhokoliv odporu uvolní místo u vody koni co je v hierarchii stáda nad ním.

Pokud se budete pozorně dívat, můžete lépe porozumět i svému koni. Poznáte totiž, jak koně mezi sebou komunikují, kůň nikdy nekopne ani nekousne jiného koně (nebo i člověka) bez výstrahy. Ve filmu je dobře vidět, jak výstraha koně „dej si na mě pozor“ vypadá. Dobře to pak můžete použít při práci s problematickým koněm a vyhnout se tak jeho kopnutí nebo kousnutí. Samozřejmě ne tak, že po takové výstraze před koněm utečete, ale správnou reakcí, která koně vykáže do jeho mezí. Pokud takovou výstrahu od koně přehlédnete nebo ignorujete, pravděpodobně tuhle chybu brzo pocítíte na své kůži.

Ve filmu uvidíte, jak si koně budují respekt mezi sebou, ale člověk by se něčemu takovému měl snažit vždy vyhnout a svůj respekt u koně si získat bez násilí. Tento respekt lze získat tak, že po koni nejprve požadujete věci, které jsou pro něj nejméně obtížné a jejich splnění se ani příliš nebrání. Například tak, že kůň jde na ohlávce vedle vás nebo za vámi a v žádném případě vás nepředbíhá nebo že například v boxu snadno ustoupí od vašeho tlaku. Postupně své nároky pomalu zvyšujete.

Ale to už je vlastně téma na další video nebo článek.

Zde je odkaz na film

http://www.youtube.com/watch?v=zgv00lndzQ0

Budu rád, když mi v komentářích napíšete, jak se vám film líbil.