Když jdete jezdit na svém koni nebo s ním pracovat ze země nebo ho třeba jen čistit nebo nakrmit, přemýšleli jste o tom, co byste určitě neměli udělat, když si chcete vybudovat nebo udržet dobrý vztah s vaším koněm? Víte, co vám kůň neodpustí?

Myslíte, že je to když jste na něj příliš tvrdí nebo v afektu potrestáte víc než jste chtěli? Tohle to není. Vůbec neříkám, že to je dobré nebo správné!! Ale na tvrdé zacházení je každý kůň, který byl někdy ve stádě zvyklý. Koně jsou k sobě někdy tvrdí a když to není příliš časté, tak se s tím umí vyrovnat.

O dost horší je, když jste ke koni nespravedliví. Takovému chování kůň totiž nerozumí, protože ho nezná.

Ale koně umí hodně odpouštět a taky hodně odpouští.

A myslím, že nespravedlivý je ke koni někdy taky každý. Ať už si to přizná nebo ne. Ono totiž stačí neodhadnout co kůň momentálně dokáže a chtít po něm víc.  Nebo hned nepoznat, že koně něco bolí.

Ale i tohle vám kůň odpustí.

To co vám kůň neodpustí je nejistota, nerozhodnost, váhavost. Kůň chce a respektuje silné vůdce a ty následuje. Následuje je a věří jim, protože pro něj znamenají pocit bezpečí.

Každý kůň se občas ujistí jestli jste pro něj silní vůdci. A vy jistí, rozhodní a sebejistí musíte BÝT. Nestačí se tak tvářit nebo dělat taková gesta. To vám může možná někdy projít při přijímacím pohovoru do zaměstnání, ale kůň to s jistotou rychle a spolehlivě prokoukne a vycítí.

Stejně jako prokoukne a vycítí když se na něj nesoustředíte, často vycítí co budete chtít udělat a svou reakcí vás někdy předběhne nebo když se ho bojíte, pak vám to teprve osladí J

Třeba to nepůjde hned, ale ve vztahu s vaším koněm byste měli být VY ten, kdo ví, rozhoduje, je jistý a komu kůň může důvěřovat.