Co je pro koně odměna, motivace a jak jí používat (taky co není)

Myslíte si, že je možné koně motivovat? Nebo jsou takové věci mimo jeho chápání a nerozumí jim?

Odměňujete koně při práci ze země nebo ze sedla? Jak motivujete koně, aby vám vyhověl? Myslíte, že když se kůň třeba učí novou věc a začne ji dělat dobře, je dobré dát mu pamlsek?

Já myslím, že to dobré není a řeknu proč si to myslím.

Když si koně třeba řeší postavení ve stádě, mohou se i kopat nebo kousat. A víte co udělá kůň, který si vybojuje vyšší postavení a vidí, že to druhý kůň respektuje?

Udělá to, že ho nechá být. Dá mu pokoj a přestane ho „terorizovat“. Když se mu druhý kůň podřídí, tak ho přestane otravovat.

A vy můžete koně odměnit podobně. A to tak, že když kůň udělá nějaký cvik dobře, tak ho třeba na chvíli přestanete dělat nebo dáte koni třeba krátkou přestávku v práci nebo tím, že koně necháte úplně krátkou chvilku jen na volné otěži.

A víte, co nadřazený kůň nikdy neudělá? Nikdy tomu pořízenému „neřekne“ pojď se místo mě nažrat, tady máš trochu mých granulí.

Když pominu to, že žrádlo je něco co mají někteří koně k dispozici neustále, jiní třeba část dne, tak je to pro ně tak samozřejmá věc, že ji jako odměnu nevnímají.

Co je na dávání pamlsků koni ale horší než to, že to jako odměna nefunguje?

Je to, že kůň, kterému „řeknete“ tady si vem moje žrádlo, to vnímá tak, že se mu podřizujete. A to asi není to, co chcete. Ale většinou není nic černobílé. V minulosti jsem jeden čas také zkoušel motivovat koně pamlsky. A když se podívám zpět, tak mi to sice vůbec nepomohlo, ale také jsem nic nezkazil.

Když jsem totiž dával koni pamlsek, tak jsem přitom vlastně udělal tu krátkou přestávku.

A také je pravda, že kůň vnímá a vyhodnocuje veškeré vaše chování, ne jen to, jestli mu několikrát pamlsek dáte nebo ne. Takže pokud jste v ostatních věcech, co se týká respektu důslední, koně si tak nezkazíte, ale také vám to v ničem nepomůže (alespoň mně to tedy nepomohlo).

Co mi pomohlo a co si myslím, že kůň vnímá jako odměnu je to, že když udělá, co jsem po něm chtěl, tak to od něj alespoň na chvíli přestanu chtít.

Ale přesto je jedna věc kdy krmení (ale ne z ruky) k výcviku koně používám.

Je to když ho učím nastupovat do vozíku. Ale o tom, jak a proč to v tomhle případě dělám až někdy příště. J