Při práci ze země je důležitých několik věcí. Jet to správná pozice těla vůči koni, vzdálenost od koně, necouvat před koněm, když se rozejde proti vám, přiměřeně silné pobídky vzhledem k citlivosti koně a vaše rozhodnost nebo nerozhodnost. Správné provádění těchto věcí a povaha koně rozhodují o tom, jak se vám práce daří a jaké děláte pokroky.

Je ale ještě jedna podstatná a důležitá věc, která vám při práci ze země hodně pomůže a výborných výsledků dosáhnete mnohem rychleji. Je to dobrá provazová ohlávka, která vašemu koni na hlavě opravdu pasuje. To, že koni pasuje a je správně uvázaná poznáte podle toho, že v místě pod žuchvami, kde obepíná hlavu koně není volná a když při práci na kruhu zatáhnete za vodítko, ohlávka se na hlavě nepřetáčí a nejde koni přes oko nebo těsně vedle oka.

S citlivými koňmi, kteří nejdou proti tlaku, na vodítku se s vámi nepřetahují, neutíkají ven z kruhu, nebo se vám nezkouší vytrhnout a utéct, můžete pracovat i na obyčejné stájové nylonové ohlávce. Výsledky budou možná maličko horší, vše bude trvat o trochu déle, ale jde to.

Ale na koně, se kterým s prací ze země teprve začínáte, koně, který při lonžování nebo práci na kruhu utíká ven z kruhu nebo často chodí při vodění na vodítku příliš pomalu, zkouší se vám vytrhnout a utéct nebo se vám vytrhnout už umí, byste vždy měli používat kvalitní provazovou ohlávku.

Ale teď to nejdůležitější. Proč vám vlastně správná provazová ohlávka tolik pomůže. Je to tím, že pro koně je mnohem srozumitelnější, co od něj v každém okamžiku chcete. Srozumitelnější je proto, že pro koně je větší rozdíl v tom, jak se cítí když se s vámi na vodítku přetahuje, nebo když chodí při lonžování na kruhu, nebo za vámi na volném vodítku. Zvlášť když máte ohlávku s uzlíky na nose koně kůň mnohem rychleji pochopí, že třeba při lonžování na kruhu je pro něj mnohem lepší chodit na mírně povolené lonži nebo dlouhém vodítku, kdy ohlávka koni nijak nevadí a v podstatě o ní neví, než vodítko napínat nebo dokonce zkoušet utéct z kruhu ven.

V té chvíli totiž uzlíky začnou působit na nos koně větším tlakem. Pro vás to má další plus, že v tu chvíli vám stačí mnohem menší síla, abyste koně udrželi.

Úplný opak a pro práci ze země naprosto nevhodné jsou široké nylonové ohlávky s vyměkčením, třeba kožešinou za ušima a na nose koně. Koni tím usnadňujete a zpříjemňujete se s vámi na vodítku přetahovat a třeba se vám i vytrhnout a utéct. Kůň si vždy vybere pro něj nejsnazší možnost. Pokud je pro něj pro vyřešení momentální situace nejsnazší vytrhnout se vám na vyměkčené ohlávce nebo vás odtáhnout pryč, tak to udělá. Vy mu to totiž takovou ohlávkou usnadníte a zpříjemníte. Když mu přijde nejsnazší od tlaku povolit tak, to také udělá.

Tak jako na ježdění potřebujete sedlo, které koni pasuje, správnou velikost uzdečky, správný typ a šířku udidla, tak pro práci ze země potřebujete správnou a dobře padnoucí provazovou ohlávku.
Sami asi taky nenosíte o 3 čísla větší kalhoty nebo boty. Nebo jo? 😊