Příprava na obsednutí a obsednutí je důležitá etapa v životě koně, která může rozhodnout o tom, jak dobře bude v budoucnu kůň práci pod sedlem snášet.Při dobře a citlivě zvládnutém obsednutí nemá kůň žádné negativní projevy vůči sedlu nebo udidlu a v klidu bez jakýchkoli negativních projevů přijme jezdce na svém hřbetě.

Pokud se obsednutí „nepovede“ nebo přesněji řečeno, když ho člověk zkazí, provází to pak koně hodně dlouho, někdy celý život. Kůň nechce přijmout jezdce nebo se ho snaží nejrůznějším způsobem zbavit. I když se to později povede opravit, kůň už na pro něj stresující zážitek nikdy úplně nezapomene.

Jak tedy při obsedání postupovat. Nejdříve koně naučím chodit krokem, klusat i cválat jak na dlouhém vodítku, tak na volno v kruhovce. Procvičuji změny směru v kroku i klusu na vodítku a ve všech chodech na volno v kruhovce. Když kůň dobře reaguje na změny směru, trénuji přechody mezi jednotlivými chody, a to jak zrychlení, tak i zpomalování a zastavení. Tyhle věci procvičuji do té doby, než kůň reaguje rychle ochotně, ale je při tom klidný.

Pak koně nechám si zvyknout na uzdečku a udidlo. Při stání na místě ho naučím reagovat na tah jedné otěže, lehce otáčet krk a hlavu za tahem otěže.

Další krok je ten, že si stoupnu vedle předních nohou koně, každou otěž chytnu na jedné straně krku koně a pomalým zvyšováním tahu obou otěží přiměji koně 2 -3 kroky couvnout. Tohle v průběhu tréninku opět několikrát procvičím, dokud kůň nereaguje ochotně na malý tah otěží. Otáčení hlavy a couvání s koněm procvičuji proto, aby až na něm budu poprvé sedět a chtít zatočit třeba na kruh nebo zastavit, byl už kůň trochu zvyklý na tlak udidla, aspoň trochu věděl, jak na něj reagovat.

Potom zkusím koni položit na hřbet podsedlovou deku. Ze začátku vše dělám pomalu, abych koně neděsil, ale nandání a sundání deky opakuji, dokud ho kůň nepřijímá v úplném klidu.

Jako další krok mu zkusím položit na hřbet sedlo. Postavím koně do středu kruhovky a pomalu mu na hřbet položím sedlo. Když kůň stojí ve středu kruhovky, držím ho jen na dlouhém vodítku. Kůň tak přijme sedlo více v klidu a bez stresu, než když je uvázaný, ví, že nemá možnost utéct a více se bojí. Nandavání a sundávání sedla zase opakuji, dokud ho kůň nepřijímá v klidu bez jakékoli negativní reakce.

Potom opatrně a pomalu dotáhnu podbřišník. Když mám podbřišník dotažený, vyšlu koně na obvod kruhovky, aby si na sedlo zvykl i v pohybu. To je chvíle, kdy někteří koně začnou vyhazovat a chtějí se sedla zbavit.

Koně opět nechám klusat a chvílemi cválat na obě strany kolem kruhovky, dokud si kůň na sedlo nezvykne a nesnaží se ho zbavit.

Pak začnu koně připravovat na nasednutí. Lehce poklepávám třmeny koně na boku, dokud při tom nezůstane stát klidně na místě. Dělám to proto, aby kůň nevyrazil dopředu, když se ho dotknu nohou při nasedání nebo dosednutí. Pak se postavím třeba na nějaký kýbl těsně vedle hřbetu koně, aby si zvykl, že mne vidí nad sebou a nevyděsil se toho při nasedání.

Potom začnu koně zvykat na váhu ve třmenu. Nejprve zatížím třmen rukou, pak do něj položím nohu, pak do třmenu dávám více váhy. To vše samozřejmě na obou stranách koně a dokud kůň nestojí úplně klidně.

Potom se zkusím do třmenu pomalu postavit. Stojím tedy jednou nohou v třmenu nakloněný nad koně. To samé pak i z druhé strany. Když si začínám stoupat do třmenu, držím jednou otěží hlavu koně výrazně otočenou až téměř k pleci. Je to proto, že kůň pak nemá takovou možnost vyrazit dopředu nebo vyhodit, když se situace lekne.

Když se mohu postavit do třmenu, postupně na pravé i levé straně koně a kůň při tom klidně stojí, přehodím pomalu nohu přes hřbet a opatrně dosednu do sedla.

Po dosednutí do sedla chci, aby kůň zůstal stát na místě a stále držím hlavu koně otočenou do strany. Po chvíli stání na místě začnu koně lehkým klepáním obou holení pobízet k rozejití.
Protože koni držím otočenou hlavu do strany, rozejde se na malý kroužek. Jakmile kůň rozhýbe nohy, přestanu ho pobízet holeněmi, kdyby kůň zastavil, pobízet zase začnu. Když kůň udělá 2 až 3 malé kroužky a je v klidu, začnu hlavu pomalu narovnávat a rozejdu se na větší kruh.

Někdy jde vše rychleji, někdy pomaleji, ale s většinou koní není při obsedání větší problém. Ale protože každý kůň je jiný, je potřeba na chování koně vždy hned a správně reagovat a každý jednotlivý krok při obsedání opakovat do té doby, než ho kůň přijímá v úplném klidu. I když jde vše dobře, nikdy nepodceňujte nebo nepřeskakujte další krok, který při obsedání budete dělat. Pokud nejste přesvědčení, že dokážete správně reagovat i na neobvyklé chování koně, nebo nevíte, jak přesně postupovat, do obsedání se sami raději nepouštějte.
Systém pokus – omyl se tady příliš nevyplácí.