Všiml jsem si, že dost lidí nepřikládá velkou váhu tomu, jak zacházejí s koněm když ho např. vedou z pastvin, čistí, sedlají, krmí, zkrátka všem běžným činnostem spojeným s péčí o koně. Pokud kůň udělá něco špatně, třeba je předbíhá když ho vedou z výběhu nebo rve hlavu do žlabu a odstrkuje je pryč ještě před tím než mu tam stihli vysypat všechny granule, tak oni neudělají nic, nebo ho maximálně okřiknou.

Nemaj totiž čas se s takovejma blbostma zdržovat a koně třeba zacouvat za sebe když ho vedou na vodítku a on je předbíhá. Jenže když máte koně na vodítku a on jde před váma, tak nevedete vy jeho, ale on vás. Samozřejmě, že “to není žádná tragédie”, jenom jste pro koně nula a ne někdo, koho by chtěl respektovat a poslouchat. Ale pořád ještě můžete doufat, že vašeho miláčka zítra nenaštvete tak, že by vás musel kopnout nebo kousnout.

Představa, že při těchto každodenních činnostech koně nic neučíte, jenom děláte věci které vy i váš kůň dobře znáte, není zrovna správná. Koně totiž něco učíte nebo ho trénujete (můžete tomu říkat, jak chcete), kdykoliv s nim cokoliv děláte. Buď ho učíte, aby byl lepší, nebo ho učíte, aby byl horší. Asi máte nějakou představu o tom, jak by se váš kůň měl při těchto činnostech chovat. A pokud vám tedy kůň udělá něco hůř, než si představujete, a hůř než je schopen to udělat, nikdy nelitujte svého času na to, abyste ho na jeho chybu upozornili a opravili ho.

Pokud v tom budete důslední, váš kůň se postupně zlepší a tyto drobné prohřešky přestane dělat, protože vás bude více respektovat. A to, že vás kůň víc respektuje, neznamená, že vás má míň rád. Je tomu právě naopak, tím si získáváte jeho větší důvěru, kůň totiž respektuje a následuje toho, kdo má jeho důvěru a s kým se cítí bezpečně.

Někdy stačí jen pár věcí dělat trochu jinak a výsledek vaší snahy může být úplně rozdílný.