Jsem přesvědčený, že tohle svého koně ve skutečnosti nikdo naučit nechce. Přesto jsou jezdci, kteří  se svým koněm pracují tím způsobem, že je po nějaké době těžké jejich koně přimět, aby odešel od jiných koní.

Je jasné, že někteří koně mají větší sklon k tomu fixovat se na svého koňského kamaráda nebo na jiné koně obecně.

Jak se tomu vyhnout?

Už když začínáte s koněm pracovat v kruhovce, je důležité dbát na to, aby se kůň soustředil při práci hlavně na vás a nezajímal se o koně nebo jiné věci okolo.

Vždy, když se kůň začne dívat ven z kruhovky nebo po jiných koních, musíte ho upozornit na sebe a na to, co po něm chcete.

Dám vám příklad. Když mám koně např. na lonži a začne se dívat z kruhovky ven nebo po jiných koních, vždy mu přitažením lonže otočím hlavu dovnitř kruhu.

Hlavně ze začátku vám takové neustálé opravování může připadat jako nekonečný příběh, ale když vydržíte chybu koně opravovat, kůň se postupně začne zajímat více o vás a méně o své okolí.

Když pak s koněm pracujete krátce po obsednutí, velká chyba, kterou můžete udělat, je jezdit za jiným koněm. Takhle svého koně totiž nenaučíte nic jiného než jít pořád za jiným koněm. Stát, když jiný kůň stojí, klusat, když jiný kůň kluše a vždy tam kam jiný kůň kluše a cválat, když jiný kůň cválá.

Ale já myslím, že svého koně ve skutečnosti chcete spíš naučit to, aby reagoval na vaše pobídky a šel tam, kam chcete vy a tak rychle, jak chcete vy.

K tomu je ale nejlepší s koněm pracovat samostatně a učit ho reagovat na vaše pobídky. To neznamená, že byste museli jezdit na jízdárně vždy jen sami, to taky není úplně ideální, ale určitě byste neměli jezdit za jiným koněm a dělat to samé, co on nebo odejít z jízdárny vždy, když z ní odejdou ostatní koně.

Když pojedete s kamarádem nebo kamarádkou na vyjížďku, zkuste někdy pole nebo louku přes kterou jedete přejet každý samostatně.  Třeba to ze začátku pro někoho nebude snadné a bude mu připadat, že si vyjížďku zbytečně kazí. Ale když si ji ze začátku takhle párkrát „zkazíte“,  tak v další práci s koněm to budete mít rozhodně snadnější. Jestliže chcete koně něco naučit, tak ho to především musíte nějak učit. Když chcete, aby šel vždy snadno od jiných koní, tak to s ním musíte dělat a to tak, že budete jezdit nezávisle na jiných koních.