Nedávno jsem dostal dotaz co dělat, když se kůň za větrného počasí nesoustředí na jezdce, je příliš vzrušený a na obvyklé pobídky nereaguje. Zda mu to za těchto podmínek tolerovat, zda je lepší s tímto koněm v takovém počasí vůbec nejezdit nebo jak postupovat.

Je pravda, že je dost koní, kteří se za určitých podmínek hůř soustředí na jezdce. Některým vadí vítr, jiným když se začne stmívat, mohou je rozptylovat jiní koně, nové věci okolo jízdárny nebo cokoli jiného.  Když za těchto okolností budete koni tolerovat, že se na vás nesoustředí a nereaguje dobře na vaše pobídky, může se vám lehko stát, že za nějakou dobu nebude dobře reagovat ani za ideálních podmínek.

Pokud v takových podmínkách s koněm nebudete vůbec pracovat, tolik toho nezkazíte, ale také určitě nic nevylepšíte.

Když chcete mít spolehlivého koně, který vás bude poslouchat za všech okolností, je potřeba koně přesvědčit, že se má zajímat za všech okolností hlavně o vás.  (Vím, že každý kůň jezdce alespoň občas vyzkouší, ale není to pak zdaleka tak časté a je to spíše symbolický pokus.)

V případech, kdy se na mě kůň příliš nesoustředí, je nejdůležitější získat jeho pozornost. To udělám tak, že vždy jakmile vidím, že kůň nereaguje na obvykle silné pobídky, svoji pobídku postupně zesiluji, dokud na ni kůň správně nezareaguje. Pak tlak povolím jako obvykle. Co je důležité za těchto okolností. Když mám z jakýchkoli důvodů problém udržet pozornost koně na mne a mé vedení , tak ho nikdy neučím nové věci, ale chci po něm jen to, co dobře a spolehlivě umí.

Pozornost koně získáte rychleji a udržíte snáz, když zareagujete co nejdříve poté, kdy vám kůň přestane věnovat pozornost. Často to pak vypadá tak, že kůň třeba upřeně pozoruje něco okolo jízdárny, vy ho nějakým jednoduchým požadavkem upozorníte, že se má starat hlavně o vás (stačí třeba malý kroužek s hlavou ohnutou dovnitř kruhu, osmička v kroku nebo klusu, nebo jen ohnutí a uvolnění krku při chůzi nebo klusu rovně).

Kůň vám třeba pár vteřin věnuje pozornost, ale za okamžik je znovu rozptýlený a nesoustředěný. Vám nezbude nic jiného než ho co nejdříve opět upozornit na sebe.

Vím, že takto se kůň může chovat klidně celou výcvikovou hodinu nebo dokonce dost hodin po sobě. Sám jsem to dost krát zažil.

Ale když chcete dosáhnout toho, že vás kůň bude vždy spolehlivě poslouchat, nezbude vám nic jiného (aspoň já žádný snadnější a rychlejší způsob neznám) než zůstat v klidu a vydržet koně opravovat déle než on vydrží dělat chybu.

Jinak si totiž nezasloužíte, aby vás kůň vždy poslouchal. Až vám neustálé opravování koně a upozorňování ho na sebe půjde na nervy a nebude vás bavit, můžete se uklidňovat a utěšovat třeba tím, že co je snadné, není zajímavé.