Pokud kůň nerespektuje váš osobní prostor a nezajímá se o to, co po něm chcete, když je v klidu, nemáte pak téměř žádnou šanci ho k tomu přimět ve chvíli, kdy se třeba něčeho bojí a situaci vyřešit.

Mnohokrát jsem viděl, nebo mi i někteří lidé píší, že většinou se svým koněm nemají problém. Skoro vždy je poslouchá. Problémy mají jen, když kůň něco udělat nechce nebo se třeba něčeho bojí. Ale to jak dobře vás kůň poslouchá nepoznáte ve chvíli, kdy je kůň v klidu. Nejlépe to poznáte vždy v krizových situacích. Ty pak pro vás i pro koně mohou být nejvíc nepříjemné a nebezpečné. Ve druhém videu uvidíte 4 letou klisnu, která s respektováním osobního prostoru a pozorností když je v klidu nemá žádný problém.

Když se pak bojí prasátek, která nikdy předtím neviděla, dá se tato situace bez větších problémů zvládnout.

Ve chvíli, kdy se kůň bojí totiž nejvíc ze všeho potřebujete upoutat pozornost koně na sebe jednoduchými požadavky, které na koně máte a které jdou rychle po sobě. Tím totiž zaměstnáte mysl koně a on se přestane tolik zajímat o to, čeho se bojí.

Když necháte koně koukat na to čeho se bojí, kůň vás v tu chvíli úplně přestane vnímat a řídí se jen svým uvážením a svými pudy. A to pro vás může být někdy dost nebezpečné. Soustředit pozornost koně od věci, které se bojí, na sebe není příliš složité. Ale není to příliš složité jen tehdy, pokud to dokážete snadno když je kůň v klidu. Další předpoklad je že musíte zůstat klidní, rozhodní a sebejistí. To jsou totiž emoce, které z vás kůň okamžitě a spolehlivě cítí a dodají mu trochu klidu a přesvědčení, že ta věc, které se bojí, by pro něj možná nemusela být zas tak nebezpečná, když vy se taky nebojíte.

Pokud budete mít naopak třeba jen obavy z toho, co bude dělat kůň a jak to zvládnete, budete svůj strach přenášet i na koně a vše bude těžší. Kůň totiž cítí jen to, zda jste klidní, nebo se bojíte. Nepozná už čeho se bojíte a připadá mu samozřejmé, že je to to samé čeho se bojí on. Takže první předpoklad k tomu, aby se váš kůň ničeho nelekal a nebál se je ten, že se nesmíte v tu chvíli bát ani vy. A co dál dělat uvidíte ve videu 🙂