Máte problém s tím, aby kůň správně reagoval na vaše pobídky?
A přemýšlíte přitom jak kůň pozná, že na vaši pobídku má udělat právě to a to, ne třeba něco jiného?

Když kůň stojí na místě a chcete ho rozejít do kroku je pobídka skoro stejná jako když ho chcete rovnou naklusat. Při tom naklusání jen o trochu silnější. Je dost situací, kdy koni dáváte hodně podobné pobídky i když od něj chcete něco jiného. Nemá cenu se zabývat tím, jestli pobídku dáváte absolutně přesně a kůň si ji nemůže splést. Když vy budete přesně vědět, co chcete udělat bude to vědět nebo to rychle pozná i váš kůň. Když budete přemýšlet o tom, kde přesně pobízet svojí pravou nohou, kde levou nohou a co přesně dělat svýma rukama a ne na to, co od koně chcete, tak kůň na vaši pobídku skoro určitě reagovat nebude, nebo nebude reagovat dobře. Když budete myslet hlavně na to, co od koně chcete, půjde vše určitě mnohem snáz. Když víte, co od koně chcete a jste odhodlaní to udělat, vždy se to projeví na vašem chování i když si to třeba sami neuvědomujete. Ale kůň cítí a vnímá i nepatrné rozdíly ve vašem sedu a chování a téměř vždy ví nebo brzy pozná co od něj chcete. To, ale samozřejmě neznamená, že to musí vždy dělat, když na vaše pobídky nereaguje, je to buď proto, že se naučil, že to může dělat, nebo zkouší, co se stane, když udělá něco jiného než vy chcete.

Když koně obsedáte, tak kůň neví vůbec nic a žádné moje pobídky ze sedla nezná. Přesto se během chvíle naučí co je pobídka k rozejití, zatočení nebo zastavení. Jsem přesvědčený, že kůň se některé věci dokáže naučit rychleji, než by to v jeho situaci dokázal člověk. Není to tím, že by byl chytřejší, ale že jeho myšlení je jednodušší a míň komplikované.

Proto u koní nikdy dobře nefunguje příliš intelektuální přístup. Ježdění na koni je primitivní dovednost a když chcete, aby vám kůň dobře rozuměl, soustřeďte se vždy jen na to, co od koně chcete.
Když při tom dokážete kontrolovat i svoje emoce, budete klidní, rozhodní a budete mít koně rádi i když nebude dělat třeba vše úplně dobře, bude se s vámi váš kůň i dobře cítit.