Je opravdu dost chyb, které je možné při práci s koněm udělat. Zkusím teď rozebrat tři z nich.

Jednou z nejčastějších chyb, je nebýt opravdu rozhodnutý prosadit svou vůli.

To, jak moc jste rozhodnutí přimět koně, aby udělal to, co od něj chcete, kůň vždy vycítí a naprosto spolehlivě pozná a ničím ho neoklamete.

Myslím, že kůň pozná vaše skutečné odhodlání nebo slabost ještě dřív, než mu dáte první pobídku. Nepomůže vám, když se budete odhodlaně „tvářit“, na koně křičet nebo mávat bičem. Pomůže vám, když budete VĚDĚT,  že kůň udělá to, co chcete,  i kdyby to třeba nešlo snadno nebo rychle. Někdo má tuhle vlastnost vrozenou, a je to pro něj snadné, ale většina lidí k tomu musí spíš časem „dojít“ a naučit se to.

Další chyba, kterou jsem viděl některé lidi dělat, je vyhýbat se situacím, kdy kůň něco dělá špatně, místo toho, aby s koněm pracovali na zlepšení těchto věcí.

Dám vám nějaký příklad. Někteří koně se mnohem víc starají o své okolí než o to, co po nich chce jezdec. Toho pak příliš nevnímají. Koně mohou místo svému jezdci věnovat pozornost jiným koním, novým věcem ve svém okolí nebo čemukoli, co se v jejich dohledu pohne nebo se jim nějak nezdá. Když se ale kůň zajímá o to, co je okolo víc, než o svého jezdce, nemá žádný smysl ho cokoli učit. Kůň jezdce v těchto chvílích téměř vůbec nevnímá.  Když se budete snažit tenhle problém vyřešit tak, že se budete vyhýbat situacím, kdy koně ostatní věci rozptylují a nezajímá se o vás (třeba budete jezdit sami v uzavřené hale nebo jen v místech, které kůň dobře zná), dosáhnete možná toho, že vás kůň začne trochu vnímat a budete s ním schopni v prostředí , kde ho nic nerozptyluje, nějak pracovat. Ale problém, že se kůň zajímá o své okolí víc, než o svého jezdce, tím nijak nevyřešíte a jen ho budete stále hrnout před sebou a bude vám bránit v efektivním tréninku a dalším zlepšování.

Vyhýbat se problémům je vždy snazší, ale to, co vám pomůže je, odstranit je.

Někdo vůbec nijak neřeší to, že kůň začne něco dělat špatně a zhoršuje se.  To, že kůň věc, kterou dělal dobře začne dělat špatně se někdy stává. Důvod může být často ten, že zkusí  proti jezdci prosadit svou vůli a čeká,  zda se mu to podaří. A když se mu to podaří, zkusí to druhý den většinou znova.

Když víte, že to, co od koně chcete, může udělat, měli byste důsledně trvat na tom, aby to udělal. I kdyby to třeba trvalo delší dobu a nešlo to snadno.

Druhý častý důvod, proč začne kůň věci, které umí dělat špatně je ten, že je pro koně trénink příliš stereotypní a některé věci děláte příliš často nebo rychle po sobě.  Kůň vždy hledá pro něj nejjednodušší cestu jak se vyhnout vašemu tlaku. Když je pro něj nejsnadnější splnit to, co od něj chcete a necháte ho, pak aspoň pár okamžiků v klidu, aby poznal, že ustoupením od vašeho tlaku se ho zbaví, bude to dělat.  Když ale vaše požadavky následují tak rychle po sobě, že kůň vlastně nepozná, že se vašeho tlaku ustoupením od něj zbavil, začne hledat jinou cestu jak se mu vyhnout a věci, které už třeba dobře uměl, začne dělat jinak. To, že kůň dělá jeden den něco líp a druhý hůř se stává často. Když se zhoršuje 2 dny po sobě, měli byste dost zpozornět.

Když se zhoršuje 3 dny po sobě je čas přemýšlet čím to je a začít to řešit.

Nikdo se nevyhne tomu, aby při práci s koněm občas neudělal nějakou chybu. Nezapomeňte, že ten, kdo vás na vaši chybu vždy první a spolehlivě upozorní je váš kůň.