Víte, jak se váš kůň právě cítí? Je to jednoduché a téměř každý to podvědomě ví. Cítí se přesně tak, jak se momentálně chová. Koně se nepřetvařují. Poznáte, když jsou plní energie, kterou chtějí vybít, když jsou uvolnění a klidní, poznáte, když jsou plni vzdoru a cítíte, kdy vám důvěřují.

 

Kůň se vždycky chová tak, jak se cítí. A protože nic jiného nezná, očekává, to samé od nás. Ale pro lidi tohle zrovna přirozené není…

 

Často něco říkáme, nějak se tváříme a něco jiného si myslíme…

 

Protože koně jsou opravdu dobří pozorovatelé, vždy takový nesoulad vycítí a jsou z něj zmateni. Co mám konkrétně na mysli. Někdy se stane, že vás přes den něco rozhodí, třeba v práci nebo máte konflikt s partnerem a pak na to musíte pořád myslet. Můžete být zklamaní, naštvaní, nervózní, podle toho, o co se zrovna jedná.

 

Když jsem v takovém stavu přišel ke koni, nikdy se mi práce příliš nedařila. I když jsem si myslel, že vše dělám stejně jako jindy, kůň na mně tohle rozpoložení vždycky poznal a úplně jsme si nerozuměli a z mého pohledu kůň vždy pracoval hůř než obvykle.

 

Po čase mi došlo o co se jedná….

 

Proto nyní, když jsem v takovém stavu, nikdy od koně nechci nic, co je pro něj těžší nebo nové. Olonžuji ho nebo jedu na úplně klidnou vyjížďku.

 

Kůň vždy stoprocentně pozná, co si myslíte. Pozná, jestli jste naštvaní, nervózní nebo máte z něčeho obavy. Co ale nepochopí je, že tyhle vaše pocity nesouvisí s ním. Když chcete, aby vám kůň dobře rozuměl, je dobré se vždy soustředit jen na to, co přesně chcete s koněm udělat, jak to chcete udělat, kde to chcete udělat, být klidný a rozhodný.