Když s koněm začínáte pracovat ze země, tak u některých koní a není to nijak výjimečné, se setkáte s tím, že nechtějí cválat na lonži. Kůň většinou jen zrychluje klus a utíká z kruhu ven, aby se vyhnul vašemu pobízení, případně se otočí hlavou proti vám.

Proč to kůň dělá. Pro některé mladé koně je cval na kruhu obtížný a hledají jakoukoli možnost, jak se mu vyhnout. Samozřejmě, že každý kůň už jako hříbě ve výběhu někdy cválá. Cválá, ale většinou rovně nebo v nějakém oblouku, ale nikdy na kruhu. Po koni zkrátka chcete něco, co je pro něj v tu chvíli nové a ještě k tomu docela namáhavé.

Jak si s tím poradit. Pokud máte k dispozici kruhovku, tak je vše poměrně jednoduché. Koně necháte klusat uvnitř kruhovky, Není úplně důležité, zda ho při tom máte na lonži nebo na volno. Uvnitř kruhovky chodíte na menším kruhu zároveň s koněm a zezadu ho pobízíte lonžovacím bičem k naskočení do cvalu. Docela důležité zde je to, jak lonžovacím bičem koně pobízíte. Pobídka by měla jít vždy ve směru pohybu, který od koně chcete, zde tedy zezadu dopředu, nikoli seshora dolů, jak to dost lidí dělá. Je to proto, že pobídku ve směru zezadu – dopředu můžete postupně zesilovat tak, že kůň do cvalu nakonec opravdu naskočí.

Začnu vždy tak, že za koněm naznačím bičem pohyb zezadu dopředu, bez toho, že bych se koně bičem dotkl. Když kůň nenaskočí do cvalu, pobídku opakuji důrazněji, ale zatím stále bez toho, že bych se koně dotkl, pokud kůň stále nenaskočí, opakuji pobídku už s lehkým dotykem lonžovacího biče zezadu na zádi koně.

Pokud je to potřeba, tak pobídku opakuji každou vteřinu a každou další pobídku trošku zesílím. Jakmile kůň naskočí do cvalu, pobízet přestanu, ale bič mám připravený za zádí koně, abych ho mohl co nejdříve pobídnout, kdyby přešel do klusu. Pokud mám koně, který má se cvalem na kruhu problém, většinou se při prvním cvalu spokojím s tím, když kůň obcválá na každou stranu jeden kruh.

Každý další den pak cval o kousek prodlužuji.

O dost složitější to může být, pokud kruhovku nemáte. V tom případě je potřeba, aby kůň na lonži opravdu dobře zvládal klus. To znamená klusal na kruhu tak, aby lonž nebyla úplně napnutá, ale ani nezmenšoval kruh dovnitř. Taky by měl být schopen klusat jak pomalu, tak rychlým, svižným klusem bez toho, že byste ho museli přehnaně pobízet.

Když pak chcete začít cválat, je dobré k tomu využít alespoň nějaké hrazení, třeba roh jízdárny, aby kůň v okamžiku, kdy ho začnete pobízet do cvalu nemohl utíkat ven z kruhu. V případě, kdy máte koně, který nechce na lonži cválat a nemáte kruhovku, klidně se můžete napoprvé spokojit s tím, když kůň obcválá polovinu nebo jen třetinu kruhu.

I to je někdy pro koně i pro člověka dost obtížné. Utěšovat se pak můžete tím, že co je snadný, není zajímavý.