Stalo se vám někdy, že dobrý kůň, na kterého jste se mohli vždy spolehnout najednou svoje chování v něčem zhoršil?

Může to být třeba to, že v některých situacích nechce jít dopředu a místo toho nekontrolovatelně couvá nebo začne někdy vyhazovat, pospíchá z vyjížďky domů nebo chce neustále předbíhat ostatní koně.

Někdy můžete najít nebo vypozorovat důvod, proč se to stalo.

Na koni začne jezdit i někdo jiný, některé věci třeba děláte trochu jinak než dřív nebo nejste tak důslední. Může ti být třeba i přestěhováním koně do jiné stáje. Změna prostředí někdy způsobí i docela velké změny v chování koně. Kůň po změně prostředí může své chování zlepšit i zhoršit. A není to vždy tak, že když vám nová stáj připadá hezčí a lepší, tak že se také kůň bude chovat lépe. Myslím, že to spíš závisí na tom, jak dobře se cítí s ostatními koňmi se kterými je v kontaktu a jak rozumí lidem, kteří o něj pečují.

Někdy se ale stane, že kůň zhorší své chování bez jakékoli viditelné příčiny. Někdy za tím může být i nějaký zdravotní problém, ale myslím, že ve většině případů je to jinak.

Dám vám příklad. Kůň, který se téměř nikdy ničeho nebál a nelekal se, najednou někam nechce jít. Vy v tu chvíli začnete váhat co se děje, třeba ještě 2x nebo 3x zkusíte projít místem, kam kůň nechtěl jít, ale kůň se brání třeba couváním, tak místo obejdete a jdete dál. Během následujících dní se může stát, že se takové chování koně opakuje stále častěji a na více místech.
Může se stát, že kůň začne dělat špatně ale i cokoli jiného. Může začít vyhazovat i když to nikdy předtím nedělal, může začít být příliš rychlý v terénu, začít kopat nebo kousat při ošetřování v boxu.

A teď to nejdůležitější.

Jak takové změně chování předejít.

Kůň se ty dobré, ale i ty špatné věci učí tak, že zkusí „něco“ udělat a čeká jaká bude vaše reakce. Když chcete od koně třeba nacválání, on místo toho vyhodí, vy se v tu chvíli leknete na chvíli zastavíte, pak zkusíte nacválat znovu, kůň znovu vyhodí, ztratíte trochu rovnováhu v sedle, začnete přemýšlet o důvodech, proč kůň cválat nechce a nacválání už neopakujete a necháte to na další den. Další den je vše stejné jen vyhazování koně trochu horší a vy koně znovu nedokážete nacválat.

Kůň zkrátka někdy zkusí některé věci udělat jinak a čeká co se stane. Třeba se mu ten den nechce moc běhat tak zkusí místo nacválání vyhodit. Když v tu chvíli nacválání neopakujete a necháte koně klusat, jít krokem nebo dokonce zastavíte, kůň s naučí, že když nebude chtít cválat stačí začít vyhazovat. Co byste v tu chvíli naopak udělat měli je co nejdříve po vyhození koně opakující se a zesilující se pobídkou koně nacválat.

Podobné je to, když kůň nechce jít někam, kde to zná a začne couvat. V tu chvíli byste měli koně opakující se pobídkou pobízet dopředu, dokud se opravdu nerozejde dopředu. Není ani moc důležité, jak dlouho kůň couvá, ale je důležité, jakmile začne couvat, když to nechcete, začít okamžitě pobízet dopředu a přestat až když jde kůň opravdu dopředu.

Stejný princip platí i když kůň začne dělat špatně cokoli jiného.
Vždy, když kůň začne něco, co dříve dělal dobře dělat špatně, tak je to jednou poprvé.

A když v tu chvíli reagujete bez otálení, přiměřeně důrazně tomu, jak se chová kůň, aby to vůči němu bylo spravedlivé a přimějete koně udělat tu věc stejně jako dřív, máte po problému.

Když koně necháte něco dělat špatně měsíc, je už i náprava delší a složitější a samozřejmě mnohonásobně obtížnější a delší je napravit to, co kůň dělá špatně třeba rok nebo ještě déle.

Myslete na to, až vás dobrý spolehlivý kůň překvapí chováním, které jste u něj zatím neznali.