Příští týden uvidíte první tréninkové video ve kterém vám ukážu dvě věci, které když koně naučíte, budete mít vyřešenu naprostou většinu všech problémů, které byste s koněm při ošetřování a veškeré práci ze země mohli mít.

Jsou to dvě úplně první věci, které každého koně učím.

První , kterou vám ukážu je,  jak koně učím couvat a respektovat můj osobní prostor.

Když koně chcete cokoli učit nebo od něj požadujete věci, které třeba už umí, potřebujete, aby vás bral vážně a respektoval vaše přání. A to koni musíte říct způsobem, kterému on rozumí. Kůň, alespoň z počátku, nerozumí tomu, co říkáte, ale posuzuje vás podle toho, co děláte, tedy jak se k němu (koni) chováte a jak reagujete na jeho chování.

Kůň od první chvíle, kdy k němu přijdete, neustále testuje a zjišťuje, co si k vám může dovolit a co ne. Bohužel hodně lidí tohle nevidí, na chování koně nereaguje správně a příliš mnoho rozhodnutí, co a jak dělat nechává na koni, protože na něj nemá žádné přesné a konkrétní požadavky.

Dám příklad. Když třeba koně vedete na vodítku a necháte ho jít jeho hlavou před vámi, svoji rychlost chůze přizpůsobujete koni, necháte koně, aby do vás třeba i lehce strčil hlavou nebo plecemi, cestou koukal po všech věcech okolo něj a nakonec ho dovedete tam, kam jste chtěli . Většina lidí to vnímá tak, že kůň udělal to, co chtěli.

Ale kůň s vámi komunikuje a testuje jak je vaše vedení pevné mnohem víc, než většina lidí postřehne. Kůň stejnou situaci vnímá tak, že šel před vámi a vedl on vás (a nezáleží  na tom, že šel tam, kam jste chtěli vy). Vnímá, že do vás mohl strčit stejně jako do všech koní, které jsou v koňské hierarchii pod ním, že on určil, jak rychle se půjde a  tím, že sledoval vše okolo vám řekl, že všechny věci okolo jsou pro něj důležitější než vy.  Kůň se totiž dívá vždy na to, co je pro něj v ten okamžik nejdůležitější.  Když se dívá na vás, jste pro něj v tu chvíli nejdůležitější vy. Když sleduje jiné koně nebo třeba balík sena, jsou pro něj v tu chvíli jiní koně nebo seno důležitější než vy.

Ve videu vám ukážu, jak to udělat, abyste se stali pro koně silný vůdce, kterého kůň respektuje, chce následovat a plnit jeho přání. Mít u sebe silného vůdce, totiž pro koně znamená, mít s ním pocit bezpečí.  Kdybyste procházeli nějakým nebezpečným ghetem, chtěli byste vedle sebe mít někoho, kdo je silnější než by, dobře se tam vyzná a bezpečně vás jím provede, nebo někoho, kdo je slabší, bázlivý a v ničem vám nepomůže a neporadí?  Já vím, co bych si vybral a kůň si vybere také vždy stejně. Vždy dá přednost silnému vůdci a pocitu bezpečí  před z jeho pohledu slabostí.

Takže, abyste věděli na co se těšit.

První věc, kterou uvidíte je jak koni říct, způsobem, kterému on rozumí, že vás má vždy respektovat a plnit vaše přání. Druhá věc, kterou uvidíte je, jak koni říct, že veškerou svoji pozornost má věnovat vám a ne věcem okolo.