Myslím, že asi každému se někdy stalo, že nemohl chytit koně ve výběhu. Mně samozřejmě také.

A jak jste se koně snažili chytit? Chodili jste za ním po výběhu s ohlávkou v ruce, čekali až se zastaví a nechá si nasadit ohlávku a připadali si bezmocní a naštvaní, že ztrácíte zbytečně čas?

Myslím, že takhle to dělá většina lidí.

Problém je v tom, že když koně chytáte tímto způsobem, tak vůči němu nejste v příliš dobré situaci. Kůň si vás vodí po výběhu přesně jak chce on a vy máte pocit, že ho žádným způsobem nemůžete přimět, aby zůstal stát a mohli jste mu nasadit ohlávku. A tohle samozřejmě okamžitě pozná i kůň a některý míň, jiný víc toho využívá. Kůň si s vámi hraje a má tu hru absolutně pod kontrolou. A chytit ho můžete, jen když ho ta hra přestane bavit.

Teď si možná říkáte, no dobře, ale jak to teda změnit?

Řeknu vám, jak to dělám.

Pracovali jste někdy s koněm v kruhovce? Když v kruhovce chcete, aby vás kůň začal vnímat, pobízíte ho, aby klusal nebo cválal doleva nebo doprava, občas změnil směr nebo zastavil. Koně zkrátka pobízíte, aby šel od vás směrem, který mu určíte.

No, a když před vámi kůň odchází ve výběhu, tak ho samozřejmě nepobízím, aby šel ve výběhu ode mne, ale využiji toho, že přede mnou odchází sám a polohou svého těla vůči koni ho nasměruji do rohu výběhu. Když od vás kůň odchází a nechce se nechat chytit, můžete ho docela dobře dovést tam, kam potřebujete. Když jdu po pravé straně koně, hlídám si, aby kůň neproběhl kolem mne a kůň (protože jde ode mne), zahne doleva. Vše funguje stejně, i když jdu po levé straně koně. Jakmile se mi koně podaří dovést nebo vmanévrovat do rohu výběhu, nechám koně stát v rohu a jakmile se pohne na jednu nebo druhou stranu, okamžitě na to reaguji změnou polohy svého těla vůči koni. Zatím se nesnažím koně chytit, chci ho jen udržet v rohu výběhu. Teď už ale jsem vůči koni v mnohem lepší situaci, protože teď už nedělám to, co chce kůň, ale kůň alespoň částečně dělá to, co chci já. Neběhám za koněm po výběhu přesně tak, jak chce on, ale pozicí svého těla ho držím v rohu výběhu a říkám mu: „Doprava jít nemůžeš, doleva jít taky nemůžeš. Můžeš jít ke mně nebo zůstat stát a nechat mne přijít k sobě.“

Když chci získat respekt a spolupráci koně v kruhovce, tak mu říkám, běž doprava, běž doleva nebo změň směr.

Když chci získat respekt a spolupráci koně ve výběhu, tak ho „nechám dojít“ do rohu výběhu a tam mu říkám doprava nemůžeš, doleva taky nemůžeš. Buď tu můžeš stát, nebo mne nechat přijít k sobě.

Chytání koně ve výběhu, které většina lidí považuje za promarněný čas, tak můžu změnit na práci s koněm ve výběhu a jak uvidíte ve videu, získat si respekt koně stejně jako při práci v kruhovce.