Musíte třeba při naklusání nebo nacválání používat příliš silné pobídky nebo váš kůň na pobídky reaguje příliš laxně? Pak je tenhle článek a video právě pro vás.

Ne každý kůň reaguje stejně ochotně na pobídku, ale každého nezkaženého koně můžete na jemné pobídky naučit reagovat.

Nejdříve vám řeknu, co je hlavní příčinou toho, že někteří jezdci používají nebo musí používat dost silné pobídky třeba ostruhou a stejně na ně jejich koně reagují hodně laxně a neochotně.

Tohle se stane, když kůň na vaši pobídku například k naklusání nezareaguje dost dobře a vy koně opravíte tak, že koni dáte trochu silnější pobídku tak, aby kůň hezky a přiměřené ochotně naklusal. Jenže to je právě začátek spirály, která končí tak, že je kůň úplně tupý na pobídky.

Tímhle způsobem totiž opravujete něco, co není příčinou problému.

Když kůň nenakluše hned a ochotně na první jemnou pobídku to, co potřebuji opravit a koni říct je, aby reagoval ochotně na jemné pobídky.

A udělám to tak, že pobídku, na kterou kůň nereaguje dost ochotně a dobře, také opakuji, ale opakuji ji tak, že použiji pobídku o tolik silnější, aby kůň už jenom nenaklusal hezky, ale aby do klusu přímo vyrazil. Po pár rychlých klusových krocích koně jemně stáhnu do kroku nebo do zastavení a opakuji naklusání znovu na co nejjemnější pobídku. A takhle jednou nebo několikrát do kola, dokud kůň nereaguje na opravdu jemné pobídky.

Stejný princip používám při necválání, ustoupení na holeň atd.

Koni zkrátka musíte říct „reaguj hned na první jemnou pobídku, protože to pro tebe bude nejpříjemnější. Když nezareaguje hned, bude to pro tebe míň příjemný a budeš se muset víc snažit“

Když v tomhle budete důslední, po nějaké době dosáhnete toho, že váš kůň bude reagovat ochotně i na minimální pobídky.

A k tomuto článku je třeba říct ještě něco o ostruhách.

Ostruhy jsou výborný pomocník při tom, když koně učíte reagovat na jemné pobídky. Ale je potřeba rozlišovat a uvědomovat si, kdy pobízíte jen holení a kdy i ostruhou.

Pokud ostruhy použijete jen, když kůň nezareaguje dobře na holeň, způsobem jaký jsem popsal, pomůžou vám koně zjemnit a naučit reagovat i na malé pobídky holení.

Pokud ostruhy používáte při každé pobídce jako usnadnění pobídky nebo si vůbec neuvědomujete, kdy je používáte, naopak s nimi koně postupně hodně znecitlivíte a otupíte.

Pokud nedokážete rozlišit, kdy pobízíte holení a kdy ostruhou, tak byste je používat neměli a zesílené pobídky řešit třeba bičíkem.