Někdy se stane, že je těžké odvést koně od ostatních koní třeba z výběhu. Kůň si třeba nechá v klidu nasadit ohlávku, ale když ho chcete odvést pryč, tak stojí na místě a nechce se hnout nebo se třeba i staví na zadní nebo vůči vám může projevovat i nějakou agresi.

Tenhle problém je vždy způsoben tím, že u koně nemáte dostatečný respekt a ostatní koně jsou pro něj důležitější než vy. A nic na tom nemění ani to, že jiní koně vám tohle nedělají. Získat si respekt je u různých koní různě obtížné.

Vzhledem k tomu, že koně nemůžete odvést třeba do kruhovky a tam s ním začít pracovat, nezbývá  nic jiného, než si respekt začít  budovat hned vedle ostatních koní, kde se tomu váš vzdorující koník bude nejméně bránit.

Respekt si u koně získáváte tím, že ho přimějete udělat to, co jste od něj chtěli. A je jedno, že jsou to třeba úplně jednoduché věci.  Když se kůň vůbec nechce rozejít dopředu, začnu klidně s obraty na místě, kdy chci, aby kůň od mého tlaku ustupoval zádí do strany, pak třeba udělal jen pár kroků dopředu, alespoň 2 až 4 kroky přede mnou zacouval. Tyhle jednoduché věci opakuji stále dokola bez větší prodlevy a chci, aby na ně kůň stále lépe a ochotněji reagoval.  Na co si dávám opravdu velký pozor je, aby do mne kůň nevrážel plecí nebo třeba i hlavou nebo jakoukoli částí jeho těla, respektoval můj osobní prostor a chodil za mnouVrážením do vás vám kůň dává najevo jeho nadřazenost a že rozhodně nebude dělat to, co od něj chcete, ale pouze to, co chce on a že vy se máte přizpůsobit jemu. Pokud se vám stane, že do vás kůň zkusí vrazit, důrazně ho od sebe odstrčte rukou nebo plácnutím vodítkem.

Jakmile kůň začne ochotněji a s mým menším úsilím dělat to, co od něj chci, začnu ho postupně odvádět od ostatních koní. Nejdříve třeba 10 metrů, pak 20 metrů a přitom s ním stále pracuji jako na začátku. Od koně chci, aby stále sledoval mne a ne ostatní koně, když se ohlédne na ostatní koně, otočím mu přitažením vodítka hlavu co nejdříve na sebe. Kůň se dívá vždy na to, co mu v ten okamžik připadá nejdůležitější a tím, že mu otáčím hlavu stále na sebe u říkám „já jsem pro tebe nejdůležitější, dívej se na mne“.

Přitom se stále pomalu vzdaluji od ostatních koní a pracuji i na vylepšování svého respektu. Koni nedávám žádné pauzy, ale moje požadavky následují rychle po sobě. V těchto chvílích je pro mne důležité, aby za mnou kůň šel na povoleném vodítku stejně rychle jako jdu já a rozcházel se současně se mnou.

Během takové neustálé práce koně odvedu až z výběhu.

Ve videu, které uvidíte zkrácené, je kůň, který opravdu nechtěl odejít od koní a práce s ním trvala asi hodinu. Mohl bych to dokázat podstatně rychleji, ale tady není důležitá rychlost a to, zda s koněm pracuji ve výběhu, kruhovce nebo na jízdárně. Důležité je získat u koně postupně takový respekt, aby za mnou šel kdykoli, odkudkoli a kamkoli.