Už vás někdy kůň kousnul? Jestli ne, tak to se vám časem možná stane.

Mne kůň pořádně kousnul jednou. Je to už hodně dlouho, bylo mi 12 a na koni jsem jezdil asi rok, ale pořád si přesně pamatuji místo kam to bylo. Taky si pamatuji, že jsem dlouho vůbec nechápal, proč to udělal. Nic špatného jsem tomu koni neudělal, alespoň z mého pohledu. Netrestal jsem ho, nebil jsem ho, nic moc jsem po něm nechtěl. Vlastně jsem toho po něm chtěl hodně málo, protože jsem se ho bál.

Nesl jsem mu do boxu kýbl s vodou, on se otočil proti mně a zakousl se mi do ramena. Vůbec jsem nechápal, proč mně kůň kouše, když mu nesu vodu, aby se mohl napít. Já se pro něj snažím udělat něco dobrého, a on mě za to kousne?

Díky tomu, že mi ta situace přišla dost absurdní a že kousnutí nebylo nijak symbolické nebo odfláknuté a několik dní jsem nemohl hýbat rukou, jsem si to celé dobře zapamatoval.  Věděl jsem, že už se nechci nechat kousat.

Ale uběhlo ještě pár let, než jsem pochopil, proč mě kůň tenkrát kousnul .

Koně vás mohou kousnout ze dvou důvodů.

První důvod je, že nad vámi chtějí získat převahu nebo vám ukázat, že tu převahu mají. Z tohoto důvodu vás většinou kousne dominantní kůň.

Druhý důvod, proč vás kůň může kousnout je ten, že se bojí nebo se cítí příliš „zahnaný do kouta“.  Je to vlastně úplně opačný důvod než v prvním případě. Z tohohle důvodu vás většinou kousne bázlivý kůň.  Ale nepodléhejte dojmu, že kůň může být „zahnaný do kouta“ jen tím, že jste na něj příliš tvrdí, moc ho trestáte nebo máte přehnané požadavky. Kůň se může cítit zahnaný to kouta i vašimi projevy lásky a příliš častým a dlouhým mazlením před kterým nemá kam uniknout. To, co je příjemné vám, nemusí být příjemné vašemu koni.

Na začátku tohoto článku jsem psal, jak kůň kousnul mne. Teď už vím i proč to tenkrát udělal. Bál jsem se ho (to kůň vždycky pozná), on poznal, že má nade mnou převahu a když jsem mu nesl vodu, kousnutím mi „vysvětlil“, že to je jeho voda a on si ji vypije.

Když vás kůň kousne, je dobré mu nejdříve třeba jedním důrazným plácnutím vodítkem, ohlávkou nebo rukou ukázat, že tohle netolerujete. Pak je ale potřeba se v klidu zamyslet, proč to kůň udělal. Kůň vás nikdy nekousne jen tak, vždy k tomu má nějaký důvod. Buď vám chce „vysvětlit“ že nad vámi má převahu a máte mu uhnout z cesty nebo, že nějaké vaše chování už nesnese.