Když kůň vyhazuje ve chvíli, kdy na něm jedete nebo na něj nasedáte, je to téměř vždy proto, že se mu nelíbí, co děláte nebo co od něj chcete.
Když kůň začne vyhazovat vždy byste se měli zamyslet proč to dělá.
Jeden z důvodů, i když myslím, že ne nejčastější je ten, že při tom koni způsobujete nějakou bolest. Nemyslím úmyslně, může to být špatně padnoucí sedlo a otlačená záda, záda mohou koně bolet i proto, že má hřbet slabý a jezdce na něm dobře neunese, nebo to může být mnoho jiných zdravotních důvodů.
Další důvod, proč kůň vyhazuje může být ten, že je z chování jezdce vyděšený a pak buď utíká dopředu nebo vyhazuje. V tom případě byste se měli začít chovat tak, aby kůň vaše chování pochopil a začalo mu dávat nějaký smysl. Co koni dává smysl a co rychle pochopí je princip tlaku, když od koně něco chcete a povolení tlaku, když to udělá.)
Když chci koně s principem tlaku a povolení seznámit, používám většinou ohýbání hlavy a krku tahem jedné otěže. Koni nejdříve při stání na místě, potom v kroku, ohýbám hlavu a krk do strany. Dělám to tak, že pomalým přitahováním jedné otěže ohnu koni hlavu do strany a jakmile kůň přestane jít proti tlaku a hlavu sám drží ohnutou nebo zpočátku alespoň nejde tolik proti tahu otěže, otěž pomalu povolím. Tohle opakuji do té doby, než kůň pochopí, že když na tah mojí otěže ohne hlavu, tak já tah otěže povolím. To je princip celého výcviku koně, vždy když koni dáte nějakou pobídku a kůň udělá to, co jste chtěli, měl by v povolení tlaku cítit úlevu.
Koně mezi sebou podobný princip používají, a proto mu dobře rozumějí. Když třeba dominantnější kůň vyhání jiného od krmení, někdy na něj jen otočí hlavu, někdy se zašklebí a někdy třeba kopne, ale když se kůň, kterého vyhání vzdálí, už ho nechá být.
Častý důvod, proč kůň vyhazuje je ten, že je líný a to, co od něj chcete mu připadá příliš namáhavé. Často to může být nacválání nebo i jen naklusání. Když kůň vyhazuje proto, že je líný, měli byste bez přestání pobídku důrazně opakovat do té doby, než kůň udělá to, co jste od něj chtěli a zároveň přestane vyhazovat. K tomu je samozřejmě potřeba se na koni, když vyhazuje také dokázat udržet, a to nemusí být vždy snadné. Pokud kůň začne vyhazovat a vy od něj v tu chvíli přestanete požadovat to, co jste původně chtěli, třeba nacválání nebo naklusání, koně vlastně učíte, jak se vašich požadavků zbavit.
Každopádně, když chcete vyhazování koně odstranit, začněte to řešit hned poté, co to poprvé udělá. Čím déle ho utvrzujete v tom, že to je pro něj nejlepší způsob, jak se zbavit vašich požadavků, tím líp se kůň vyhazovat naučí a tím obtížnější je později náprava.
Pokud vás baví jezdit na koni, který vyhazuje, nebo chcete vychovat koně na rodeo, tak na tenhle článek zapomeňte 😊