Myslím, že naprostá většina jezdců by chtěla, aby se jejich kůň alespoň v něčem zlepšil. Možná chcete, aby váš kůň nacválal vždy na správnou nohu (pravou nebo levou, tak jak jste dali pobídku), nebo třeba aby nebyl tak líný a reagoval ochotně na jemné pobídky, někomu by teď třeba stačilo, kdyby jeho kůň přestal vyhazovat nebo ho mohl na vyjížďce snadno zastavit. Každé přání, aby se váš kůň v čemkoliv zlepšil, je dobré. Nezáleží na tom, zda chcete, aby se kůň zlepšil v úplně základní poslušnosti a respektu nebo ho chcete naučit či vylepšit nějaký těžší cvik.

Víte proč? Protože tím, že koně učíte cokoli nového nebo se snažíte, aby věci, které už umí, dělal lépe, ho učíte vám lépe rozumět. A když při učení těch věcí i vy dostatečně vnímáte chování koně, učíte se také lépe rozumět vy svému koni.

K tomu, abyste se svým koněm mohli cokoli zlepšovat nebo ho cokoli učit, potřebujete vědět jak to dělat. Ale je také dobré vědět, čemu se určitě vyhnout. Svůj názor na to, čemu se vyhnout se vám teď pokusím napsat.

Netlačte na koně příliš.

Každý dělá při výcviku jednu ze dvou chyb. Buď je na koně příliš hodný a vyžaduje po něm menší pokroky než které kůň může dokázat, nebo je příliš přísný a od koně chce každý den větší zlepšení než jakého je kůň schopen. Samozřejmě, že druhá chyba je o dost horší než ta první. K ideálu je těžké se dostat, ale pomůže vám, když budete při výcviku dobře vnímat svého koně. Někdy se stane, že výcvik třeba několik týdnů postupuje rychle kupředu a pak kůň najednou začne dělat věci hůř nebo se mu do nich příliš nechce a musíte ho víc pobízet. V tuhle chvíli se vrátím na začátek k jednoduchým věcem, koně nechám, aby si na několik dní nebo týdnů zažil vše, co se zatím naučil a teprve pak pokračuji dál.

Neučte koně v jednu chvíli příliš věcí najednou.

Dám příklad. I když koně začínáte učit třeba obrat kolem zádi, nových věcí, které po něm při tom chcete je dost. Chcete, aby kůň šel na vaši pobídku předkem do strany, aby správně překračoval předníma nohama a aby stál vnitřní zadní nohou na místě.

Kůň vnímá věci jinak než člověk, neví jak má správně provedený obrat kolem zádi vypadat a co po něm chcete. Když ho střídavě opravujete, aby správně překračoval předníma nohama, aby z obratu neodcházel dopředu, aby stál zádí na místě, tak kůň vůbec neví, co má vlastně dělat a místo toho, abyste ho učili obrat mu v hlavě děláte guláš. I tímto způsobem koně obrat nakonec naučíte, ale bude ho provádět díky neustálému opravování pomalu, strnule a neuvolněně.

Kůň se při učení nových věcí dokáže soustředit jen na jednu věc. Naučte ho tedy napřed správně pravidelně překračovat předníma nohama dokola. A když to začne dělat dobře, můžete po něm chtít, aby stál vnitřní zadní nohou na místě a opravit ho když ustoupí zádí do strany. Na rozdíl od toho, když učíte koně najednou celý obrat se k dobrému výsledku dopracujete dřív. Tohle samozřejmě platí nejen pro obrat.

Nesrovnávejte koně mezi sebou.

Jako každý člověk, je i každý kůň jiný a nikdy nepředpokládejte, že to co vám fungovalo a pomohlo u jednoho koně, musí vždy fungovat a pomoci i u každého jiného. Může to tak být a nemusí.

Nebuďte zklamaní.

To, že se něco nedaří podle vašich představ, se stane občas úplně každému. Spíše než ke zklamání je to důvod se zamyslet proč se to nedaří, v čem je problém nebo jak to zítra zkusit jinak.

A nezapomeňte přitom, že jezdíte na koni. To jste přece vždycky chtěli J