Používáte při lonžování nebo ježdění vyvazování?

A víte, proč používáte právě to „vaše“ vyvazování?

Každý asi používá při lonžování nebo ježdění vyvázání proto, aby koni snížil hlavu. A hlavu koni snižujete proto, aby posílil hřbet, naučil se s ním správně pracovat a zvykl si chodit v dobré pozici.

Je hodně druhů vyvazování a nebudu je tady všechny rozebírat. Zaměřím se pouze na to, zda je lepší používat pevné nebo gumové vyvazování. Vyvazování působí na koně většinou přes udidlo, nebo také přes udidlo a temeno hlavy. Tím, že je kůň přinucen na tlak udidla snížit hlavu ho kromě uvolnění krku a posílení hřbetu můžete taky naučit respektovat tlak udidla a nejít proti tomuto tlaku. A to se vám může „docela hodit“ při ježdění, když pak chcete, aby kůň i při ježdění respektoval udidlo, snížil hlavu a nešel proti tlaku udidla a nevytahoval vám otěže z ruky. A teď se dostávám k tomu, zda je lepší gumové nebo pevné vyvázání. Většina lidí, kteří používají gumové vyvázání si myslí, že je ke koni jemnější a nepůsobí najednou příliš tvrdě, když se napne. Ale dá se na to podívat i z druhé strany.

Tím, že kůň může gumové vyvázání vytahovat a jít tak vlastně úspěšně proti tlaku udidla, mu vlastně jednoznačně neřeknete  co od něj chcete. A to je (alespoň pro mne), aby s udidlem nepral a respektoval ho.

Další věc je, že tím, jak se většina koní s gumovým vyvázáním víc nebo míň pere, jim neustálým působením udidla tvrdne huba a to také není nic, co by vám při výcviku nebo ježdění nějak pomohlo. Když totiž vyvážete koně na gumové vyvázání, u většiny koní  ho nastavíte o něco kratší, aby šel kůň v takové pozici, jak chcete i když guma trochu táhne.

Pevné vyvázání je ke koni o něco tvrdší, protože není žádný přechod z toho, kdy je povolené a na koně a jeho hubu příliš nepůsobí, a když se napne a pohyb koňské hlavy najednou zarazí. To může některé koně, kterým dáte vyvázání poprvé, vyděsit natolik, že zkusí jít opravdu tvrdě proti udidlu a vyvázání přetrhnout. Ale naprostá většina koní jde takhle tvrdě proti vyvázání tak 2x maximálně 3x. Pak pochopí, že udidlo a vyvázání je pro ně lepší respektovat a srovnají se s tím.

Pomoci si můžete také tím, že koni necháte vyvázání, když mu ho dáváte poprvé nebo ho používáte krátkou dobu, trochu delší, aby ho omezovalo jen při více zvednuté hlavě a s každým dalším lonžováním ho trošku zkrátíte.
Pevné vyvázání je pro koně srozumitelnější. Když jde v pozici jakou chcete je povolené a nic ho neomezuje, a do té špatné pozice ho vůbec nepustí.