Každý někdy určitě potřebuje koně něco nového naučit nebo ho naopak odnaučit to, co nechce, aby dělal. Některé jednoduché věci můžete koně naučit během chvíle, jiné složitější to může klidně trvat i několik měsíců.
Ale dodržování jedné jednoduché zásady vám může pomoci vše hodně urychlit. Tím hodně urychlit myslím v některých případech i několikanásobně. Ta jednoduchá zásada je opravit koně co nejdříve, jakmile začne dělat něco špatně nebo dělá to, co nechcete. Možná vás teď zajímá jak brzo je „co nejdříve“. Je to po jedné až dvou vteřinách.
Dám vám nějaké jednoduché příklady: Předbíhá vás kůň, když ho vedete na vodítku? Zastavte a zacouvejte ho vždy do 2 vteřin, poté co vás předejde a uvidíte, jak rychle se to kůň odnaučí. Ale je důležité opravit ho takhle rychle vždy.
Trvá vašemu koni třeba dlouho než zareaguje na vaši pobídku? Třeba než nakluše? Dejte mu na zareagování 1 maximálně 2 vteřiny a pak pobídku opakujte, ale už mnohem důrazněji. Jakmile koně necháte 4 vteřiny dělat něco špatně nebo ignorovat, že jste po něm něco chtěli, tak je to pro něj dlouhá doba. Když koně opravíte po 4 a více vteřinách, tak už to kůň nevnímá tak, že něco „zkusil“, ale že „něco mohl dělat špatně“ nebo tím způsobem jak chce on a ne jak chcete vy.
Když kůň něco „zkusí“ a hned (do 2 vteřin) mu řeknete „takhle by to nešlo“, tak to velká většina koní rychle přestane zkoušet. Ale když koně necháte 4 a více vteřin dělat něco špatně, třeba vás předcházet na vodítku, tak už to vnímá tak, že to „může dělat“ a když to může dělat jednou nebo dvakrát, tak proč by to nemohl udělat třeba desetkrát.
Když vás kůň např. předejde, když ho vedete na vodítku, tak kůň nechce, abyste ho vedli vy, ale chce vést on vás. Když ho opravíte po 4 a více vteřinách, tak to vnímá tak, že vás nějakou dobu mohl vést a bude to zkoušet stále (nebo dlouho) dokola. Ale když ho opravíte během 1-2 vteřin, tak to vnímá tak, že to dělat nemůže.
Jiný příklad. Když chcete jet s koněm doprava (třeba pravý kruh) a on vás zkouší odvést doleva. Vždy si mnohem rychleji prosadíte svou, když koně začnete opravovat co nejdříve, než když třeba 3 vteřiny čekáte jestli se kůň nakonec nerozhodne jít přece jen doprava, jak jste chtěli vy 
Opravit chybu koně co nejdříve je mnohem účinnější než být později až příliš důrazný nebo tvrdý.
Taky nezapomeňte, že rychle můžete koně naučit nebo odnaučit jen to, co je momentálně schopen udělat. Když budete chtít rychle naučit koně, aby chodil podsazený a on neumí zatím dobře reagovat na pobídku holení buď zrychlením nebo pohybem do strany (podle toho, co od něj chcete) a nereaguje dobře na tlak udidla, můžete ho „opravovat co nejdříve“ nebo i neustále, ale podsazený chodit nikdy nebude a nemá žádný smysl to po něm v téhle fázi výcviku chtít.
Vyzkoušejte si u svého koně přístup, kdy ho v klidu opravíte hned, jakmile začne dělat to, co nechcete, buďte v tom důslední a budete překvapeni, jak je to účinné.