Dost lidí se zabývá tím, zda dávají koni dostatečně silnou pobídku, nebo naopak jestli jejich pobídka, třeba bičíkem nebo ostruhou, není pro koně příliš hrubá.
Jak silnou pobídku potřebujete dát je u každého koně jiné, záleží to na jeho temperamentu a stupni výcviku.
Přesto můžete vždy zjistit zda jste koni dali přiměřenou pobídku nebo zda byla vaše pobídka příliš silná nebo příliš slabá.
Naprosto spolehlivě vám to totiž řekne váš kůň. Když dám koni přiměřenou pobídku, tak rychle a ochotně udělá to, co jsem od něj chtěl. Samozřejmě pokud danou věc umí a je toho schopen.
Když kůň na moji pobídku nereaguje, nebo reaguje pomalu a neochotně, tak byla pobídka příliš slabá a musím ji nejlépe tak do 2 vteřin opakovat mnohem důrazněji. Reaguje-li kůň na pobídku hekticky, zbrkle nebo rychleji než jste chtěli (třeba při nacválání vyrazí příliš rychle), je vaše pobídka příliš silná a intenzívní.
Vždy je mnohem lepší, když kůň reaguje na jemné pobídky, než když musíte používat pobídky příliš silné. Kromě toho, že pro vás pak jízda na koni není tolik unavující je hlavní důvod ten, že když kůň zvyklý reagovat na jemné pobídky nechce udělat to, co jste od něj chtěli, stačí vám k jeho opravení a prosazení své vůle o hodně menší úsilí. Když potřebujete použít velké úsilí už třeba k běžnému nacválání nebo zastavení, tak na opravení koně, kterému se zrovna moc poslouchat nechce, už někdo třeba nemá dost sil.
Princip jak koně naučit reagovat na jemné pobídky je docela jednoduchý a funguje stejně ať s koněm pracujete ze země nebo ze sedla. Když chci, aby kůň reagoval na jemné pobídky, dám koni nejdříve vždy co nejjemnější pobídku, když na ni kůň nereaguje, ať už proto, že nechce nebo ji nezná, pobídku do 2 vteřin opakuji, tentokrát už mnohem důrazněji. Teď už nechci, aby kůň danou věc jen nějak udělal, ale, aby reagoval opravdu ochotně. Když dám koni jemnou pobídku k naklusání a on nereaguje nebo nenakluše, ihned po pobídce pobídku oběma holeněmi zopakuji, tentokrát už mnohem důrazněji. Když chci koně zastavit otěží, tak pomalu, jemně a plynule zvyšuji tlak obou otěží do té doby, než kůň zastaví. Jakmile kůň stojí, tlak otěží ihned povolím. Koni tak řeknu, „když zastavíš dřív, vyhneš se silnému tlaku udidla nebo „když naklušeš hned na moji první jemnou pobídku, vyhneš se další mnohem silnější“.
Téměř každého koně můžete naučit reagovat na úplně jemné pobídky. Je ale potřeba si uvědomit, že to, že kůň reaguje na minimální pobídky, není začátek výcviku, ale naučí se to postupně až v jeho průběhu a že abych to koně naučil, budu muset někdy používat i pobídky silné.
Poslední ale asi nejvíc důležité je být ke koni spravedlivý. Vždy ho napřed jemnou pobídkou požádat, aby udělat to, co chci a teprve když to neudělá, silnější pobídkou mu říct „když budeš reagovat hned, bude to pro tebe příjemnější“.