Máte hříbě? A přemýšleli jste, zda je lepší ho nechat třeba do 2 nebo 3 let na nějakém pastevním odchodu s jinými koňmi žít svým životem nebo s ním párkrát týdně jít třeba na procházku a něco ho naučit?
I hříbě by mělo nějaké věci umět. Myslím, že by mělo umět chodit na ohlávce a na vodítku, zvedat nohy a vědět, že nejste tak úplně jeho hračka. Naučit hříbě tyhle základní věci by nemělo trvat déle než pár dní. Ale hříbě se toho ve skutečnosti během třeba prvních dvou let učí mnohem víc. Učí se, že svět, ve kterém žije, má nějaká pravidla a co si k jinému koni nebo k člověku může nebo nemůže dovolit.
Pokud necháte hříbě žít na pastvě s jinými koňmi, tak mu ostatní koně vysvětlí, co si k nim může dovolit a co ne. A to „vysvětlování“ může být někdy i docela tvrdé. Když pak začnete pracovat s takovým mladým koněm, většinou opatrně zjišťuje, co si k vám může dovolit a co od něj chcete a zda bude „šéfovat“ on vám nebo vy jemu. Obecně si myslím, že práce s takovými koňmi není většinou příliš komplikovaná.
Druhá možnost je, že chcete hříbě naučit víc věcí. Třeba ho brát na procházky, aby se později všeho nelekalo. Jenže hříbě s vámi nejde plné očekávání, co mu dnes ukážete a co ho naučíte, ale co všechno může, začne brzy zjišťovat samo, bez toho, aby čekalo, než ho odvedete z výběhu nebo tam, kam jste chtěli. Může zjišťovat třeba, co se stane, když do vás trochu strčí hlavou, co uděláte, když se vám zkusí vytrhnout a zda před ním třeba uděláte krok zpátky, když do vás trochu strčí plecí nebo se před vámi postaví na zadní. A pokud na tyhle věci nereagujete přiměřeně a správně, může se brzy stát, že aniž byste si to uvědomili, učíte hříbě vlastně něco úplně jiného, než jste chtěli. Může se stát, že místo toho, abyste hříbě učili respektovat váš osobní prostor, tak ho učíte, že do vás může strkat, že místo, aby ustoupil koník před vámi, uhnete vy jemu, nebo jak to má koník udělat, abyste šli tam, kam chce jít on, a ne tam, kam jste ho chtěli vy odvést nebo jak se vám vytrhnout, když ho vedete na vodítku.
Kůň se učí tak, že zjišťuje, jak reagujete na jeho chování.
Měli byste mít v hlavě jasnou představu, co od hříběte chcete, co mu budete tolerovat a co ne, co ho chcete naučit a hlavně jak ho to naučit.
Druhá důležitá věc je uvědomit si, že hříbě něco učíte v každém okamžiku, kdy jste s ním v kontaktu. Tedy ne jen na procházce nebo v kruhovce. Pokud se ve stejných nebo podobných situacích chováte vždy stejně, kůň vám lépe rozumí a rychle pochopí, co od něj chcete. Když se ke koni pro něj ve stejných situacích chováte různě, někdy jste důslední a jindy koni tolerujete chyby, tak je z vašeho chování zmatený a stále zkouší, co si k vám dovolit může a co ne.
Když víte, co chcete hříbě naučit a jak přesně to udělat, usnadníte si později další výcvik.
Pokud s hříbětem pracujete a nevíte přesně co ho učit, jak ho to učit nebo nejste důslední, způsobíte si tím v budoucnu větší problémy.
Share on Facebook Tweet (Share on Twitter) Share on Linkedin Share on Google+ Pin it (Share on Pinterest)