Koně mají stejně jako lidé různý temperament, různou povahu a mohou být stejně jako lidé buď chytřejší, nebo hloupější. Výcvikem můžete částečně ovlivnit to, jak kůň svůj temperament projevuje. Příliš temperamentního koně uklidnit, nebo líného naopak naučit reagovat svižně a ochotně. Ale můžete ovlivnit to, jestli je kůň chytrý nebo hloupý?
K téhle otázce mne přivedlo, když jsem před lety viděl koně, který působil jako neuvěřitelně hloupý. Nebyl schopen při práci ze země správně zareagovat na jednoduchou opravdu mnohokrát se opakující pobídku.
Když od koně něco chcete a vyvinete na něj nějaký „tlak“, tak velká většina koní nějak reaguje, buď dobře, nebo špatně a čeká co vy na to. A vy svým chováním, třeba opakováním pobídky koni řeknete, tohle jsem nechtěl nebo to jsi udělal špatně. Nebo tlak povolíte a koně pochválíte. Řeknete mu tak tohle jsi udělal dobře.
Kůň se učí tak, že na vaši pobídku nebo tlak nějak zareaguje nebo nezareaguje a čeká, co vy na to. Když mu řeknete to je špatně, většinou zkusí nebo jiného. Když tlak povolíte, řeknete koni, to je dobře. A řeknete mu to, protože uděláte přesně to, po čem kůň v tu chvíli touží.
Kůň většinou nepřemýšlí, co by pro vás mohl udělat. Přemýšlí jak se zbavit tlaku a cítit se líp.
A teď k tomu hloupému nebo chytrému koni. Téměř vždy, když jsem viděl koně, který působil jako hloupý, bylo to tak, že kůň byl k chování člověka úplně apatický nebo se snažil přítomnosti člověka zbavit. A téměř vždy jsem viděl vedle koně majitele, jak s koněm pracoval takovým způsobem, že to koni nemohlo dávat žádný smysl. A když vaše chování koni dlouhodobě nedává smysl, úplně rezignuje na to zjistit, co po něm chcete nebo jak se zbavit vašeho tlaku, protože jediné, co z chování, které mu nedává smysl, kůň pochopí je to, že bude trvat nějakou dobu (třeba hodinu) a musí to buď vydržet, nebo utéct, nebo vás odehnat.
Naopak čím jednoznačnější nebo černobílejší vaše chování ke koni bude, čím více budete důslední, a když budete všude a vždy (ve výběhu, na jízdárně nebo na procházce) reagovat ve stejných situacích vždy stejně, tak tím lépe vám kůň bude rozumět a chápat co od něj chcete. Ale bude to nejen líp chápat, bude vše i líp dělat. Váš kůň bude zkrátka chytrý.