Od nových majitelů koní občas slyším nebo čtu větu „to radši s koněm nebudu dělat nic, než abych udělal něco špatně a koně třeba zkazil“. Chápu, že tenhle člověk nechce zkazit svého koně, to přece nechce nikdo, ale nedělat nic? Tak proč bych toho koně potom vůbec měl?

 

Mě na koni baví učit ho nové věci a vylepšovat to, co už umí. Je jasné, že když kdokoli přišel poprvé ke koni, tak s ním neuměl zacházet. Každý se musel vše napřed naučit. Od těch nejjednodušších věcí, jako je čištění, vodění, až po ty složitější.

 

Všichni to museli zkoušet a vše udělat míňkrát nebo víckrát špatně než se to naučili. Když se malé dítě učí chodit, tak mockrát spadne, než se to naučí. Bez toho padání by se chodit nikdy nenaučilo a když se pak učí ve škole počítat, taky dělá chyby. Dělat chyby je součást našeho života. Když nebudete dělat nic, nic nezkazíte, ale ani se nic nenaučíte.

 

Když se chci cokoliv naučit, vždy to dělám ze začátku víc špatně a postupně pak čím dál víc dobře. A to jak rychle se naučím dělat věci dobře záleží na tom, jak se poučím ze svých chyb. Každý, kdo se učil jezdit na koni, udělal hromadu chyb. A chyby budete občas dělat i potom, co se jezdit naučíte. Alespoň já, je občas dělám.

 

Záleží na vás, jak si chyby přiznáte a poučíte se z nich. To je cesta, jak se zlepšit.

 

Koně jsou skvělí v tom, že vám strašně moc vašich chyb odpustí, ale vždycky jsou spokojenější, když začnete dělat věci správně. To už musíte dělat dost velkých chyb nebo něco systematicky špatně, abyste koně zkazili. Najděte si něco nebo někoho (videa, knížky, trenéra) od koho se můžete učit a pusťte se do toho a váš kůň to nakonec ocení. Určitě uděláte párkrát něco špatně a zažijete kromě radosti i zklamání, ale stojí to za to.