Myslím, že skoro každý zažil, že ho kůň někdy kopnul nebo kousnul. Když to jenom bolí, tak jste ještě nedopadli tak špatně. Takže co dělat, aby se to příště neopakovalo.

Když vás kůň např. kopne, měli byste ho co nejdříve a důrazně potrestat. Řešit to třeba za minutu, když je kůň už dávno v klidu nemá cenu. Většinou je nejlepší , použít to, co máte právě v ruce. Uzdečku, ohlávku, vodítko nebo i jenom ruku ale rozhodně byste měli koni důrazně ukázat, že tohle si určitě nemůže dovolit. Nemyslím tím, že byste měli koně pět minut mlátit, zpravidla jedna až dvě důrazné rány úplně stačí. Nikdy nezapomeňte, že při tom koni musíte nechat nějaký únikový prostor. I když ho třeba držíte na ohlávce a na vodítku, kůň musí mít aspoň nějaké místo kam při potrestání ustoupit. Zahnat koně např. v boxu do rohu a začít tam řešit že vás kousnul je úplně špatně, protože když kůň nemá žádný prostor, kam při vašem potrestání uhnout, mohl by se obrátit proti vám a to je asi to poslední, co byste opravdu chtěli.

Tomu, že vás kůň kopne ale zpravidla předchází několik věcí, které jste udělali špatně a varovné signály, které vám kůň dal a vy jste je přehlédli nebo nepochopili. Proto je mnohem lepší zabývat se tím, jak takové situaci předejít, než jak ji následně řešit. Ono hrát s koněm hru kdo je silnější není ideální. Zvlášť když (vzhledem k tomu, že si vás kůň troufl kopnout), u něj asi nemáte příliš velký respekt, mohlo by to dopadnout všelijak.

Předejít tomu můžete tak, že si u koně začnete co nejdříve postupně získávat respekt. Od těch nejjednodušších a nejzákladnějších věcí, jako je aby vás kůň nepředbíhal, když ho vedete na vodítku, aby ustoupil i od vašeho malého tlaku, aby před vámi snadno zacouval a stál na místě, když chcete aby stál.

Když se vám k těmto věcem podaří koně poprvé přimět neznamená to sice že máte vyhráno, ale znamená to, že jste na dobré cestě. A v té cestě je pak potřeba pokračovat každý den a postupně pracovat na tom abyste svého koně mohli ovládat se stále menším úsilím a kůň vaše pokyny plnil co nejspolehlivěji.

To je totiž známka toho, jak se zvyšuje váš respekt.

Nezapomeňte, že když má kůň udělat to co po něm chcete, musíte být klidní, rozhodní a odhodlaní a kůň musí vědět, co od něj chcete a musí být schopen to provést.

Naopak pokud budete slabí, nerozhodní, nedůslední, a nebude sami přesně vědět, co vlastně od koně požadujete, bude kůň vaše chování vnímat tak, že mu neposkytujete pocit bezpečí. A nejste hodni toho, aby vás respektoval a následoval. A pak už stačí jenom aby jste udělali něco, co se koni moc nelíbí a váš miláček, pro kterého se snažíte dělat to nejlepší vás klidně kopne.