Dali jste svému koni někdy pamlsek? Třeba abyste ho odměnili, když něco udělal dobře nebo dobře pracoval?

Myslím, že to někdy udělal asi každý. Já taky, ale už to asi 15 let nedělám a zkusím vysvětlit proč.

Naprostá většina lidí dává koni pamlsek proto, aby kůň poznal, že udělal něco dobře nebo viděl, že ho máte rádi.

Jenže i cesta do pekla může být dlážděná dobrými úmysly. Ono totiž to, co očekáváte od koně, když mu dáváte pamlsek, je dost odlišné od toho, jak kůň vnímá to, když mu dáte z ruky pamlsek.

Určitě jste někdy viděli  co se stane, když více koním v jednom výběhu dáte třeba granule.  Ti „silnější“, nebo se dá říci „nadřazení“, koně žerou a odhání od žrádla ty „slabší“ nebo jim „podřízené“.

Zkrátka nadřazený kůň žere, dokud může a vůbec nepřemýšlí o tom, že by se se slabším koněm o žrádlo rozdělil. U krmení rychle poznáte, hierarchii mezi koňmi.

A teď si to zkuste představit, jak kůň asi vnímá, když mu dáte pamlsek.

Myslím, že to vnímá tak, že ten slabší, nebo podřízený, přenechá tomu silnějšímu nebo nadřazenému své krmení. Koni tak vlastně řeknete, tady je moje zřádlo, můžeš si ho vzít, protože jsi silnější a vím, že se ti mám vždy podřídit.

Po nějaké době kůň může začít „kontrolovat“ jestli třeba nemáte v kapse nějaké krmení, které je vlastně jeho, protože on je ten silnější a může si ho vzít. A když ho nemáte, nebo mu ho nechcete hned dát, tak vás třeba kousne, protože zvlášť dominantnější koně moc dlouho nepřemýšlí o tom, jestli toho slabšího kousnout nebo ne.

Při tréninku třeba 30 minut nebo hodinu pracujete na tom, aby vás kůň víc respektoval a pak trénink zakončíte tím, že dáte koni pamlsek a řeknete mu pravý opak (já- člověk se ti vždy podřídím).

U dominantnějších koní si dáváním pamlsku způsobíte větší problém, u jiných malý nebo žádný. Ale hlavně tím řeknete koni něco úplně jiného než jste asi chtěli.