Víte, které věci potřebuje kůň nejdříve znát a umět? Co myslíte, že je potřeba k tomu, abyste mohli začít pracovat na dobré spolupráci s vaším koněm?
Jedny z prvních věcí, na kterých s koňmi pracuji, je budování respektu, tím myslím, aby kůň respektoval moje vedení a odstranění strachu koně.
Koně mají hluboce zakořeněný smysl pro hierarchii, takže vás nikdy nebudou brát jako sobě rovného. Buď vás budou respektovat jako někoho, komu by měli uhnout, jít za ním nebo kolem něj třeba klusat v kruhovce nebo na lonži, když je o to požádá. Druhá možnost je ta, že vaše přání nebudou brát vážně. To neznamená, že kůň za vámi nemůže jít na vodítku nebo ustoupit od vašeho tlaku, ale nedostatek respektu vždy poznáte ve chvílích, kdy po koni vyžadujete něco, co se mu zrovna moc udělat nechce. Například naklusat, nacválat, zacouvat před vámi nebo za vámi jít někam, kde se necítí úplně dobře, třeba nastoupit do přepravníku, přejít kanál nebo třeba odejít od ostatních koní nebo od koně, na kterého je fixovaný.
Hierarchie, udržení si své pozice nebo posunutí se na žebříčku je něco, co koně řeší každý den a v těchto hrách jsou mistři. Pokud svým chováním neřeknete koni v každém okamžiku, který s ním trávíte „mám tě rád, ale chci, abys mě poslouchal“, kůň pak bude stále zkoušet, jestli vás poslouchat a následovat opravdu má nebo ne.
Současně se získáváním respektu pracuji na odstranění strachu koně. V první řadě by kůň neměl mít, a v naprosté většině případů naštěstí ani nemá, strach z člověka. Čím předvídatelnější vaše chování pro koně bude, tím lépe se s vámi bude cítit. Je dobré být klidný, uvolněný a ke koni spravedlivý.
Když vás kůň respektuje a nemá z vás strach, můžete pak postupně odstraňovat jeho strach z věcí, které nezná, nebo mu připadají nebezpečné. Někteří koně jsou schopni bát se téměř čehokoli. Vždycky mě ale zarazí, když jezdec hodnotí, že jeho kůň je hloupý, protože se bojí třeba igelitové tašky nebo čehokoli jiného. Báli jste se někdy jako malí Mikuláše a čerta, potmě ve sklepě nebo v lese, psů nebo čehokoli jiného? A myslíte, že to bylo vždy racionální nebo chytrý?
Strach, opatrnost a útěk je to, co vždy v přírodě koni pomohlo přežít. Proto, když se kůň něčeho bojí, nemá žádný smysl hodnotit, jestli se této věci bát „může nebo nemůže“. Jediné co má smysl, je strach koně z této věci odstranit. A to tak, že se s koněm třeba k té igelitové tašce (nebo k čemukoli jinému) pomalu postupně přiblížíte, necháte ho u té věci chvíli v klidu stát, očuchat si ji a necháte koně, aby se sám přesvědčil, že tahle věc mu neublíží. A když se jí kůň druhý den bojí znova, nemůžete dělat nic jiného, než vše v úplném klidu opakovat.
Když vás váš kůň respektuje a nebojí se věcí okolo, při výcviku se na vás pak lépe soustředí a ten postupuje mnohem rychleji kupředu.